hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

34. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 34. haftasına gelen anne adayı artık gebelikle ilgili hiçbir endişeye kapılmamalıdır. Zira bu haftaya kadar bebeği sağlıklı bir şekilde getirdikten sonra artık doğum her an gerçekleşse de zaten bebek sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edecektir. Bu haftadan itibaren anne adayı sadece doğumun nasıl olacağı, doğumda herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmayacağına dair endişeler yaşayabilir. Bu konuda da zaten gebeliği takip eden doktor gerekli açıklamaları yapacak, onu rahatlatacaktır.

34 haftalık gebelik, hamilelik sürecinin 8. ayına dahildir ve hamilelikte bu son haftalar şikayetlerin sıkça yaşandığı dönemdir. 8 aylık hamile bir kadının aldığı kilolardan dolayı hareket kabiliyeti kısıtlanmıştır, yaşam faaliyetlerini gerçekleştirmekte zorlanıyordur.

34 haftalık uzun bir gebelik macerası geride kaldıktan sonra geriye en fazla 6 hafta kalmış olacak, haftaları bir bir sayan anne adayı kısa süre içinde bebeğine kavuşacaktır. Bu son haftalar anne adayının sabırsızlandığı, heyecanlandığı, korktuğu, ağrılar, sancılar çektiği, ama en çok da bebeğini merak ettiği karmaşık bir dönemdir.

Hamileliğin 34. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu haftaya kadar sağlıklı bir şekilde gelen bebeğin boyu 44 – 50 santimetre arasında, ağırlığı ise yaklaşık 2200 gram civarındadır. Yani aslında bu hafta doğsa gayet de gelişmiş, büyümüş bir bebek olarak hayatına devam eder.

Birkaç haftadır çıkmaya çalışan tırnaklar artık parmakların ucuna kadar gelmiş ve doğduğunda minik suratını çizebilecek hale gelecektir.

Bebeğin erkek mi yoksa kız mı olduğu zaten biliniyordur, erkekse testisler bu hafta karnından kendi yerlerine, yani testis kılıfına doğru inecek.

Gebeliğin başından beri bebeğin cildini koruyan verniks tabakası bu hafta kalınlaşmaya başlayacak, hatta bebek doğduğunda bu tabakanın izleri bebeğin cildinde görülebilir.

34. hafta ultrason

Hamileliğin 34. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Her hafta olduğu gibi bu hafta da anne adayının yaşadığı en önemli değişikliklerden birisi kesinlikle rahimdeki büyümedir. Hamileliğin 34. haftasında rahmin, göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar yaklaşık 14 santimetre iken, pubik simfizden ölçüldüğünde 34 santimetre civarındadır. Burada bahsedilen ölçüler kesinlikle gebeliğin haftası itibariyle ortaya çıkan ortalama ölçülerdir. Gebeliğin seyrine göre bunların biraz da altında ya da üzerinde ölçüler de gayet normaldir. Bu konuda her anne adayı gebeliği takip eden doktorun uygun gördüğü ölçüler ve hesaplamaları baz almalıdır.

Gebelik dönemi, her anne adayının kendine has şekilde yaşadığı bir dönemdir. Bu bakımdan gebeliğin aynı döneminde olan tüm kadınların ölçülere sahip olmaz. Burada önemli olan husus anne adayının gebelik haftasına göre uygun bir şekilde kilo alması, gebeliği takip eden doktorun herhangi bir olumsuzluk tespit etmemesi ve rahmin uygun bir şekilde genişlemesidir.

Hamileliğin 34. haftasında hangi gebelik belirtileri görülür?

  1. Mide yanması

Gebeliğin başından sonuna kadar mide yanması, mide ekşimesi gibi sorunlar zaman zaman yaşanmaktadır. Bu bağlamda gebeliğin son dönemlerinde de rahmin ve bebeğin iyice büyümüş olması, midenin sürekli olarak yukarı doğru ittirilmesi ve sıkıştırılması demektir. Midenin maruz kaldığı bu basınç, mide asitlerini yukarı doğru iter ve mide yanmasına sebep olur. Ancak yine bu ay içinde bebek leğen kemiğine doğru inecek mide yanması ve kabızlık gibi bazı mide, bağırsak sorunları da hafifleyecektir. Fakat bu durum her kadında aynı şiddette yaşanmaz ve her kadının şikayeti de aynı şekilde hafiflemez. Bazı kadınlarda her geçen gün büyüyen bebek, doğum kanalından aşağı doğru inerken göğüs kafesine baskı yapmaya devam ettiği için mide yanması da aynı şiddetle devam edebilir.

  1. Vajinal akıntı

Vajinal akıntı sorunu her kadının yaşamı boyunca zaman zaman yaşadığı bir durumken, gebelik söz konusu olduğunda daha şiddetli bir şekilde yaşanır. Gebelik süresince her kadın az ya da çok vajinal akıntı sorunu yaşar. Bu akıntı genellikle lökore adı verilen beyaz renkte, sulu, hafif kokulu ya da kokusuz bir şekildedir. Gebelikte böyle bir akıntının olma sebebi gebelik sırasında hormonların aşırı derecede genişleyen vajina duvarını etkilemesidir. Bu akıntı gebelik süresince zaman zaman artarken, bazen de azalabilir. Ancak kesinlikle bir soruna işaret etmez, tehlike ya da risk barındırmaz. Oysaki gebelikte vajinal akıntının yeşilimsi, sarımsı, koyu bir kıvamında olması, çok pis kokulu olması vajinal enfeksiyon belirtisi olabilir. İşte o zaman gebelikle ilgili riskten bahsedilebilir. Bir de kötü kokulu, koyu kıvamlı ve yeşil, sarı renkli bu akıntı ile birlikte vajinada kızarıklık, kaşıntı, tahriş eşlik varsa enfeksiyon belirtileri güçlenmiştir. Böyle bir durumda mutlaka vakit kaybetmeden gebeliği takip eden doktorla görüşmek gerekir.

  1. Karın ve bel ağrısı

Gebeliğin başında artan hormonlardan dolayı birkaç hafta anne adayı karın, kasık ve bel bölgesinde hafif ağrı, sancı hissedebilir. Gebeliğin ortalarında ve son haftalarda da kilo aldıkça, göbek büyüdükçe vücudun dengesi değişeceği için bel bölgesinde hafif ağrı hissedilmesi normaldir. Ancak gebeliğin sonlarında yaşanan şiddetli bel ağrısı ile birlikte hissedilen karın ağrısı gebelikle ilgili bir sorunun habercisi olabilir. Anne adayı sorunun ne olduğunu ve ağrının neyden kaynaklandığını kendisi bilemeyeceği için, şiddetli bir ağrı durumunda ve özellikle de bu ağrıya ateş, karında şişme, kasılmalar, kramp eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bir de ağrının yanında vajinal kanama ya da akıntı, mide, bağırsak semptomları, baş dönmesi oluyorsa vakit kaybetmeden doktora bilgi verilmelidir.

  1. Yalancı doğum sancıları

Doğum yaklaştıkça her an doğuracakmış gibi hisseden anne adayını her türlü değişiklik endişelendirebilmektedir. Bu bağlamda gebeliğin son haftalarında sıkça yaşanan yalancı doğum sancıları da anne adayını tedirgin eder. Öncelikle şunu bilmekte fayda var ki; yalancı doğum sancıları anne adayının vücudunu ve özellikle de pelvis kaslarını, rahmi doğuma hazırlamakta çok önemli görev üstlenmektedir. Ancak bunlar doğumun gerçekleşeceğine dair bilgi vermez. Yalancı doğum sancıları zaman zaman şiddetli seyrederken, bir anda hafifler, kesinlikle düzenli bir ritmi yoktur, süresi ve şiddeti de her an değişir.  Gerçek sancıları ise düzenli şekilde sürekli artarak devam eder, zamanla şiddetlenir, kendi içinde düzenli bir ritme sahiptir.

Anne adayını endişelendiren bu yalancı doğum sancıları çoğunlukla gerçek doğum sancılarından önce ortaya çıkan ağrılı, kısa süreli ve düzensiz sancılardır. Kasıklar, karnın alt bölgesi ya da sırt gibi vücudun herhangi bir bölgesinde kendini gösterebilen bu sancılar, özellikle gebeliğin 34. haftasında kasık ağrısı şeklinde ortaya çıkıyorsa kesinlikle yalancı doğum sancılardır. Tüm bunlar hakkında anne adayı doktorundan gerekli bilgiyi almalı ve endişelenmemelidir.

Hamileliğin 34. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Gebelik beslenmesinde vitamin ve minerallerin yeri, önemi çok büyüktür. Bu süreçte bebeğin gelişimini desteklemek ve gebeliği daha az sorunla atlatabilmek için özellikle A, B, C ve E vitaminleri açısından zengin ara öğünler tüketmek çok önemlidir. Anne adayı zaten gebeliğin başından sonuna kadar günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenirken, ara öğünlerini vitaminler açısından zengin ve doğal besinlerle doldurmaya özen göstermelidir. Bunun için anne adayı kendisine mevsimine göre brokoli, havuç, kuşkonmaz, ıspanak, domates, salatalık, elma, muz, kiraz çilek gibi vitamin ve mineral deposu besinlerle ara öğün hazırlayarak doğru beslenme yoluna gidebilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *