hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

36. Hafta Hamilelik

36 haftalık gebelikte artık nihayet, 9. aya, yani 3. trimesterın son ayına girilmiştir. 40 haftalık, 9 aylık upuzun hamilelik macerasının son ayına girildi ve doğuma en fazla 4 – 5 hafta kaldı. Bu da demek oluyor ki, her an doğum olabilir ve hazırlıklı olmakta fayda var. Bu haftalarda doktor randevusu haftada bir şeklinde olduğu için zaten doktor doğumun ne kadar yaklaştığını biliyor, takip ediyor olacaktır.

Anne adayı aylardır beklediği, hazırlandığı, heyecanlandığı ve hatta belki biraz da korktuğu döneme geldi. Bu son haftalarda anne adayı kesinlikle çok korkuyor, sabırsızlanıyor ve zaman zaman doğuma hazır olduğunu düşünürken bazen de henüz hazır olmadığını düşünüyordur. Anne adayı artık en fazla kilo aldığı dönem içindedir, zaten bu haftaya kadar alınan kilolar onu yeterince zorluyordur. Bir bakıma en kısa, belki de en uzun gebelik ayı olan 9. ay artık başlamıştır.

Hamileliğin 36. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Artık son aya girildiğinde, yani 36 hafta gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2.750 gram, boyu ise 46 – 51 santimetre arasında olacaktır. Ancak her bebek farklı bir gelişim gösterdiği için aynı haftalarda olan her bebeğin boyu ve kilosu farklı olabilir.

36 haftalık bir gebelikte bebeğin yaşamsal sistemlerinin onun doğumdan sonra dışarıda yaşamasına uygun şekilde gelişmiştir. Bu haftaya kadar bebek hep göbek bağından beslenmiştir, şimdilik daha ihtiyaç duymasa da bebeğin sindirim sistemi de çalışmaya hazır durumdadır. Anne adayı merak etmemeli, zira bebek bu hafta doğsa bile doğumdan hemen sonra annesinin sütünü emdiğinde sindirim sistemi gayet sağlıklı bir şekilde çalışacaktır.

Bebek her ne kadar doğmaya hazır olsa da, bu hafta gelişim yine devam ediyor, derisinin altında yağ depolamaya devam ediyor. Gebeliğin başından beri sağlıklı şekilde gelişmeye devam eden bebeğin yüzü artık gayet dolgun ve yuvarlaktır. Çünkü son haftalarda bebeğin derisinin altında yağlar birikmiştir ve bebeğin emmeye yardımcı olacak kasları da gelişimini tamamlamıştır.

36. hafta gebelik

Hamileliğin 36. haftasında bebeğin pozisyonu nasıldır?

Hamileliğin 32. ve 34. haftaları arasında anne adayı, bebeğin başının karnının altına indiğini hissedecektir. Çünkü bebeğin kafatasında kalsiyum minerali depolandıkça başı da yavaş yavaş sertleşmekte, bu sebeple de bebeğin başı hissedilir hale gelir. Zaten artık gebelik süreci tamamlanmak üzeredir, anne adayı gebeliği ve bebeğini en net haliyle hissediyordur.

Gebeliğin bu son haftalarında bebeğin hangi pozisyonda olduğu kesinlikle çok önemlidir. Zaten anne adayının doğru gelen bir bebekte hissettikleri ile ters bir bebekte hissettikleri birbirinden farklıdır. Bebeğin ters pozisyonda olması anne adayına yumuşak ve yuvarlak bir his verirken, doğru pozisyonda olan bebekte daha sert bir his verir. Doğumun daha kolay olması için bebeğin doğru pozisyonda olması önemlidir. Bu bağlamda 32. – 34. haftalardan başlayarak doktor, bebeğin pozisyonunu tespit etmek için anne adayının karnına dokunur. Ancak aslında daha doğuma birkaç hafta olduğu için bebeğin pozisyonu birkaç kez değişecektir.

Hamileliğin 34. – 36. haftalarında bebek genellikle kendi doğum pozisyonunu alır. Ancak eğer gebeliğin 37. haftasında bebek hala ters duruyorsa bebeğin başını aşağıya çevirme ihtimali azalmıştır, gebeliğin sonuna yaklaştıkça bu ihtimal tamamen yok olur.

Hamileliğin 36. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Bebek haftalardır tekmelerle, yumruklarla, taklalar atarak annesine kendini her gün hissettiriyor. Her sabah heyecanla uyanan anne adayları bebeğinin hareketlerini hissetmek için bekliyor. Ancak son haftalara geldiğinde geçen haftalarda olduğu gibi sert tekmeler atamıyor. Eskisine göre daha az hareket hisseden anne adayları zaman zaman endişelenebilirler. Ancak bu hareketlerin azalması gayet normaldir. Çünkü bebek artık irileşmiş, tombullaşmış ve rahimdeki yerine zar zor sığıyor. Yani bebeğin hareket alanı kısıtlanmış durumdadır. Önceki haftalarda bebeğin rahimde her türlü hareketi yapabilecek kadar çok yer vardı. Ancak artık rahimde sıkışık durumda olduğundan sadece dönecek ve kıpırdanacak kadar yer kalmıştır. Doğal olarak da anne adayı daha az hareket hissediyor. Ancak bu durum gebeliğin bu son haftaları için doğal, rutindir. Özellikle de bebeğin başı anne adayının çatısına iyice yerleştiğinde bu hareketsizlik daha belirgin olacaktır. Elbette ki anne adayı gün boyu hafif de olsa hiç hareket hissetmezse ya da normalden çok hızlı, çok şiddetli hareketler hissederse mutlaka doktora danışmalıdır.

Hamileliğin 36. haftasında anne adayı hangi değişiklikleri yaşar?

Her hafta olduğu gibi gebeliğin 36. haftasında da anne adayının yaşadığı en önemli değişikliklerden birisi rahimdeki büyümedir. Bu hafta rahim pubik simfizden ölçüldüğünde 36 santimetre, göbek deliğinden ölçüldüğünde ise yaklaşık 14 santimetredir. Bebek hala hızla büyümeye devam ediyor ve artık son haftalara gelindikçe anne adayı karnında hiç yer kalmamış ve her an doğuracakmış gibi hisseder. Bu hafta itibariyle rahim, kaburga kemiğinin hemen altına gelmiştir.

36 haftalık gebelikte normal şartlar altında doğuma ortalama 4 – 5 hafta kalmıştır. Hatta bu haftalarda doğum yapan kadınların da sayısı hiç de az değildir. 36 haftalık gebelikte anne adayı bu zamana kadar toplamda 11 – 13 kilo almış olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki daha hala doğuma 1 aylık bir süre var. Bu süre içinde de anne adayı kilo almaya devam edecek. Önemli olan bu son haftalarda alınan kilo oranını minimumda tutabilmektir. Zaten burada ortalaması verilen kilolar, genel verilerdir. Gebelik süresince kadının kaç kilo alacağı; gebelik öncesi kilosuna, genetik bazı özelliklere, gebelik boyunca uyguladığı beslenme programına ve egzersiz yapma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak normal kilolarda gebe kalan kadınların gebelik boyunca toplam 12 – 15 kilo almaları önerilmektedir.

36 haftalık gebelikte bebeğin içinde yaşadığı amniyotik sıvı, bebeği maksimum derecede çevreleyecek miktardadır. İleriki haftalarda doğuma kadar bebek büyümeye devam edecek, fakat amniyotik sıvının bir kısmı vücut tarafından emilecektir. Bundan dolayı da bebeğin etrafındaki amniyotik sıvı miktarını azalacak ve bebeğin hareket alanını daralacaktır. Doğal olarak da yine bu sebeple anne adayı bebeğinin önceki kadar hareket etmediğini hissedecektir.

Hamileliğin 36. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamileliğinin neredeyse sonuna gelindiği bu haftalarda artık anne adayı için pek çok durum hem sıkıcı hem de zahmetli hale gelmiştir. Gebeliğin başından bu yana sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösteren kadınlar, bu haftalarda da pek fazla sorun yaşamazlar. Ancak sağlıksız beslenen ve fazla kilo almış olanlar için artık hareket etmek bile zorlaşmıştır.

Bu son haftalarda anne adayı yine sağlıklı ve yeterli beslenmeye özen göstermeli, yeterli miktarda vitamin, mineral ve protein alarak bebeğin büyüme sürecini desteklemelidir. Bu haftalarda bebek büyüdüğünden mide yanması ve hazımsızlık sorunlar çok daha ciddi yaşansa da doğum az kaldığı için sabırlı olmakta fayda var. Bu şikayetleri hafifletebilmek için her gün bir porsiyon koyu yeşil yapraklı bir sebze, bir porsiyon C vitamini açısından zengin bir besin, bir porsiyon A vitamini içeren öğün almak ve gün içinde bolca su içmek en doğru yaklaşım olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *