hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

39. Hafta Hamilelik

39 haftalık gebelik, artık miadını doldurmuş ve doğuma hazır bir gebeliktir. Gebeliğin 39. haftasında anne adayının tek düşündüğü, endişe duyduğu tek konu doğum ve bir an önce bebeğe kavuşabilmektir. Normal bir gebeliğin ortalama 40 hafta sürdüğü bilinmekte, ancak doğumların pek çoğu 38. ya da 39. haftada gerçekleşmektedir. 39 haftalık gebelikte de artık doğum her an olabilir, hazırlıklı olmakta fayda var.

Hamileliğin 39. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Haftalardır her hafta gebelikte neler olur, neler olmalı konusunda pek çok bilgi verildi. 39 haftalık gebelikte de sona yaklaşılmış, hemen her şey tamamlanmıştır. Bu son haftalarda bebeğin büyümesi yavaşlamış, ancak yine gelişmeye devam ediyordur. 39 haftalık gebelikte bebek ortalama 3.000 – 3.500 gram ağırlığında, yaklaşık 48 – 53 santimetre boyundadır. Her bebeğin boyunun, kilosunun gelişimi farklı olabilir, ancak genel olarak bu aralıktadır.

Bebeğin fiziksel gelişimi son haftalarda yavaşlarken, zihinsel gelişimi hızlı bir şekilde devam ediyordur. Bununla birlikte haftalardır kırmızımsı, pembemsi olan cildi artık beyaza dönmüş, doğduğundaki halini almış durumdadır.

Anne adayının ilk gebeliği ise bu haftaya kadar bebeğin kafasının pelvise inmiş ve bundan dolayı da anne adayının daha rahat nefes alabilmesi mümkün olmuş, yürümesi zorlaşmıştır.

39. hafta ultrason

Hamileliğin 39. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Bebek büyüdüğünden rahimdeki yer de daralmış, bundan dolayı da 39 haftalık gebelikte bebeğin hareketleri artık çok daha az hissedilebiliyordur. Çünkü daralan alanda kıpırdamak, tekmelemek, takla atmak zorlaşmıştır. Bu hafta itibariyle bebeğin kafası pelvise inmiş, başı kemik çatıya yerleşmiş olduğundan anne adayına bebek hiç hareket etmiyormuş gibi gelir. Ancak doğuma kadar olan 1 -2 hafta içinde bebeğin hareketleri hafif de olsa hissediliyorsa sorun yok demektir. Ancak gün boyunca anne adayının hiçbir hareket hissetmemesi ya da normalden çok hızlı, kesik kesik, şiddetli hareketler hissetmesi durumunda doktora haber vermek gerekir.

Hamileliğin 39. haftasında anne adayı hangi değişiklikleri yaşar?

39 haftalık gebelik, hamileliğin tam 9 aylık olması demektir. Zaten gebeliğin 40 hafta sürdüğü düşünüldüğünde artık ya son hafta ya da sondan önceki haftada bulunmaktadır. Kimi zaman stresli, ağrılı, sancılı, ancak çoğunlukla heyecanlı ve mutlu geçen bu 39 hafta, bebeği kucağına almaya az kaldığının habercisidir.

Bu son haftalarda anne adayı kendisini dev gibi, sanki patlayacakmış gibi hissedebilir. Göğüsler irileşmiş, göbek koskoca bir basketbol topundan daha büyük hale gelmiş, rahim büyümüş, bacaklar, kollar şişmiş artık sabah, akşam her an doğum başlayabilir. Bu hafta anne adayının rahmi; pelvisini ve karnın büyük bölümünü doldurmuş ve daha fazla büyüyecek yer kalmamıştır. Bundan dolayı da rahmin artık kaburgaların altında ve bu hafta itibariyle de artık pek fazla büyüyemez.

Son birkaç haftadır anne adayının kilo alımın yavaşlamış, hatta doğum yaklaştıkça hiç kilo almıyor olabilir. Zaten bu haftaya kadar en az 10 kilo almış durumdadır.

Bu son haftalarda anne adayını en çok zorlayan konulardan birisi alınan kilolar ve bebeğin doğum pozisyonuna girmesi dolayısıyla yürümenin zorlaşmasıdır. Ancak çok az kaldı, tüm bu sorunlardan kısa süre içinde kurtulmak mümkün olacaktır.

Gebeliğin son 5 -6 haftasında doktor, anne adayının her hafta kontrole gelmesini isterken, son 2 hafta içinde ise 3 – 4 günde bir kontrol gerekebilir. Bu süreçte anne adayı doktor kontrollerini aksatmamalı, doktorun tüm önerilerini kesinlikle uygulamalı, kendini bebeğine hazırlamalı, her gün mutlaka yürüyüş yapmalı, huzur bulacağı aktivitelere yönelmelidir.

Hamileliğin 39. haftasında doğumun başlama belirtileri nelerdir?

Artık son haftalara girildiği için anne adayları, doğum sürecinin nasıl olacağı ve hangi belirtiler yaşandığında acilen doktora gitmek gerektiğini merak ederler. Her kadın için tam olarak aynısı geçerli olmasa da belli belirsiz bazı işaretler doğum sürecinin başladığını gösterebilir, ancak doğum sancıları başladığında doğumun yaklaştığını anlamak herkes için geçerlidir.

  1. Rahim ağzının incelmesi ve yumuşaması

Doğum yaklaştıkça rahim ağzı incelmeye, yumuşamaya devam eder. 2.5 – 3 santimetre kalınlığında olan rahim ağzı gebelik süreci ilerledikçe yavaş yavaş incelir. Bu haftaki doktor kontrolünde rahim ağzının yüzdelik olarak ne oranda inceldiği doktor tarafından kontrol edilir ve eğer rahim ağzı %100 oranında inceldiyse doğuma hazır hale gelmiştir.

  1. Rahim ağzının açılması

Son haftalardaki doktor kontrollerinde rahim ağzının açılmaya başladığı tespit edilir. Doğum başladığı süreçte rahim ağzının ortalama 10 santimetreye kadar açılması beklenir. Son haftalarda rahim ağzı incelir, yumuşar ve açılır, bu belirtilerden de doğumun yaklaştığı ya da ne kadar yaklaştığı anlaşılır. Suyun gelmesi ve gerçek doğum sancıları gibi doğumun birincil belirtileri ise bundan daha sonra yaşanır.

  1. Suyun gelmesi

Gebeliğin son haftalarında doğum süreci başladıktan sonra herhangi bir anda amniyotik keseden sızıntı gelmeye başlar ya da başka bir deyişle amniyotik kese patlar. Bu kesenin patlaması genellikle diğer doğum belirtilerinden sonra olduğu için o arada zaten anne adayı hastaneye gitmiş olur ve hastanedeyken patlar. Kimi zaman da diğer işlerin daha doğru gerçekleşmesi ve bebeğin durumunu daha iyi kontrol etmek için doktor hastanede keseyi kendisi patlatabilir.

  1. Kasılmalar

Haftalardır anne adayı ara sıra yalancı doğum kasılmaları hissediyor, ancak bu son haftalarda doğum sürecinin başlangıcında rahim gerçek kasılmalara başlar. Bu kasılmalar bebeğin rahim kanalında aşağıya doğru hareket etmesini sağlamakta, yani doğumun gerçekleşmesini sağlamaktadır. Anne adayı bu doğum sancılarını belinde ve karnında kramp ve rahatsızlık şeklinde hisseder ve pozisyon değiştirmekle, hareket etmekle asla geçmez. İşte doğum anı yaklaştıkça kasılmalar zamanla şiddetlenir ve düzene girer.

Yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancıları nasıl ayırt edilir?

  • Yalancı doğum sancıları düzensizken, gerçek doğum sancıları düzenli seyreder.
  • Yalancı doğum sancıları biraz hareket edince ya da pozisyon değiştirince geçerken, gerçek doğum sancıları doğuma kadar geçmez.
  • Yalancı doğum sancıları sıklaşmazken, gerçek doğum sancıları zamanla sıklaşır ve şiddetlenir.
  • Yalancı doğum sancıları daha kısa süreliyken, gerçek doğum sancıları başlangıçta 30-45 saniye, ilerleyen zamanlarda artarak 70 – 75 saniye kadar sürebilir.

Hamileliğin 39. haftasında cinsel ilişki tehlikeli mi?

Gebeliğin bu son haftalarında doğum yaklaştığı, anne adayının kaygıları arttığı ve hareket kabiliyeti de düştüğü için genellikle cinsel isteği de azalmıştır. Zaten vücut olarak bu haftalarda ilişkiye girmek zor olur, bir de hissedilen ağrı ve sancılar cinselliği imkansız hale getirebilir.

Anne adayı kendini iyi hissediyorsa, cinsel isteği yeterliyse ve doktor da bu konuda bir yasak getirmediyse son hafta da dahil olmak üzere cinsel ilişkide bir sakınca yoktur. Ancak genellikle yukarıda sayılan sebeplerden dolayı pek mümkün olmaz. Çünkü anne adayı ruhen, bedenen ve zihnen kesinlikle sadece doğuma ve bebeğe konsantre olmuştur. Bu süreçte eğer cinsel ilişki yaşanacaksa da gebeliğin başından beri önerildiği üzere anne adayının yan tarafına uzandığı ve kesinlikle karna baskı yapılmayan pozisyon tercih edilmelidir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *