hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Acıya Son: Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Pek çok kadın adet döngüsünün başında karın veya pelvik bölgede ağrıları olduğunu söylüyor. Belirtiler hafif rahatsızlıktan 1-2 gün süren ağrılı, işleri zora sokan kramplara kadar farklılık gösterebilirler. Ev reçetelerinin büyük kısmı kişinin rahatlamasına yardımcı olur.

Adet sırasında, rahim kasılır ve rahim duvarındaki dokunun atılmasını sağlayarak vajinadan çıkışına yardımcı olur. Rahim kasılmaları ağrılı sancılara sebep olurlar.

Pek çok kadın alt karın bölgesinde sancılar yaşasa da, bu ağrı aynı zamanda bele, kasıklara ve üst bacaklara da taşınabilir. Menstrüel sancılar özellikle adetin başlarında daha ağır olurlar ve günler geçtikçe daha az rahatsızlık verirler.

Sıcaklık

Karın bölgesine yerleştireceğiniz bir ısıtıcı ped veya sıcak su torbası, karındaki kasları rahatlatabilir ve sancıları azaltabilir.

Sıcaklık rahim kasları ve çevredeki kasları rahatlatır, böylece sancıları ve rahatsızlıkları alır.

Bel ağrısından kurtulmak için bel kısmına da sıcak bir şey konulabilir. Bir diğer seçenek ise sıcak bir banyo yapmak çünkü bu banyo karın, bel ve bacaklardaki kasları rahatlatmaya yardımcı olur.

Kolay Egzersizler

Sancılar varken spor yapmak aklınıza gelen son şey olabilir ancak ağrıların kesilmesi için yardımcı olabilir.

Ağrılı haldeyken ağır egzersizler yapmanın faydası olmaz ancak nazik esneme hareketleri, yürüyüş yapmak veya yoganın faydası olabilir. Spor sayesinde endorfin salgılarsınız ve endorfin doğal bir ağrı kesicidir.

Tayvan’da yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca haftada 2 gün süren yoga derslerinin çalışmaya katılanlarda adet ağrılarını azalttığı belirtiliyor.

Orgazm

Orgazm adet ağrıları için iyi bir çözümdür. Spora benzer şekilde, orgazm olmak pek çok miktarda endorfin ve başka hormonların salgılanmasına sebep olur ve böylece iyi hissetmeniz ve ağrıların azalması daha kolay olur.

Akupunktur

Araştırmalar akupunkturun adet sancılarını hafifletebildiklerini gösteriyor. Bu tedavi inflamasyonları azaltabilir ve ayrıca endorfin salgılatarak rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Tek bir seans yerine devam eden bir akupunktur tedavisine katılmanız daha fazla fayda elde etmenize yardımcı olabilir.

Masaj

Masaj yaptırmak veya kendinize karın bölgesinden masaj yapmanız pelvik kasları da rahatlatır ve sancıları azaltır.

Ayrıca cildinize masaj yağı, beden losyonu veya hindistan cevizi yağını sürerek biraz ovabilirsiniz.

Öz Yağlar

2013 yılında yapılan bir çalışmada, iki grup kadın öğrencide karın masajının ardından adet ağrılarındaki azalma gözlemlenmiş. Bir grupta sadece badem yağı kullanılarak masaj uygulanmış, diğer grupta ise zencefil, karanfil, lavanta ve gün öz yağları, badem yağı bazı üzerine uygulanarak bir masaj yapılmış.

Araştırmacılar öz yağları kullanan grubun adet ağrılarının sadece taşıyıcı yağı kullananlara göre daha fazla azaldığını tespit etmişler.

Kendi karın bölgenize taşıyıcı yağlara bu öz yağlardan en az birini katarak bir masaj uygulayabilir ve böylece rahatlayabilirsiniz.

Bitki Çayları

Bitki çayları sıcak ve rahatlatıcılardır ve bazen bitkilerin kendileri de faydalı olabilirler.

Bazı üreticiler papatya, karahindiba, kırmızı ahududu ve rezene çayları gibi özel çayların adet ağrılarını hafiflettiklerini belirtiyorlar. Ancak bunu destekleyecek yeteri kadar kanıt hala mevcut değil.

Beslenme Değişimleri

Beslenmedeki bazı değişimler adet ağrılarını azaltabilirler.

Omega-3 yağ asitleri, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, kaliteli proteinler ve tam tahıllar bakımından zengin bir beslenme bedenin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Su ve bitki çayları ile sıvı alımını arttırmak, bedenin susuz kalmasını engeller. Dehidrasyon kas kramplarının yaygın sebeplerinden birisi.

Ayrıca gereksiz miktarlarda tuz tüketmeyin çünkü tuz şişkinliğe ve sıvı birikimine sebep olur. Kafein ise susuzluğa sebep olabilir.

Reçetesiz İlaçlar

Eğer ev reçeteleri ağrılara çare olmazlarsa, acetaminophen ve ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesicileri deneyebilirsiniz.

Bu ilaçlar inflamasyonları azaltır, ağrı ve sancıları kesebilirler. Ancak şişedeki doz önerilerine dikkat etmek ve doktorunuzla konuşmak önemli.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Eğer evdeki çözümler sancıları geçirmezlerrse veya çok ağır sancılarınız olursa doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz.

Doktor ilaç yazabilir, yeni ev reçeteleri uygulamanızı isteyebilir. Bazen doğum kontrol hapları ve ağrı kesici türleri belirtileri azaltabiliyorlar.

Doktora gitmenizi gerektirebilecek bazı diğer belirtiler şöyle:

  • çok ağır kanama
  • zaman veya yaşla birlikte artan sancılar
  • çok fazla ağrı ve rahatsızlık
  • günlük yaşantıyı bozacak düzeyde sancılar

Bu belirtiler başka rahatsızlıkların işareti olabilirler ve doktorla görüşmek etkili bir tedavi görmenizi sağlayabilir.

Sonuç Olarak

Adet sancıları adet öncesi ve sırasında oldukça yaygınlardır. Çoğu zaman bu sancılar normaldirler ancak daha ciddi durumlara işaret ettikleri anlar da mevcut.

Eğer bu ev reçeteleri adet sancılarını geçirmekte faydalı olmazlarsa veya sancılar çok ağır olurlarsa, doktorunuzla konuşmak önemli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *