hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Adet Öncesi Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Yoğun veya sütümsü beyaz vajinal akıntı genelde atlanmış adetin zamanlarında ortaya çıkar ve sıklıkla erken hamilelik belirtileri arasında bulunur. Diğer erken hamilelik belirtileri arasında bulantılar, yorgunluk ve adet döneminin atlanması bulunuyor.

Lökori olarak da bilinen bu yoğun, süt gibi olan beyaz akıntı, artan ve değişen östrojen düzeylerinden kaynaklanıyor. Çünkü östrojendeki artış bedenin pelvik bölgesine giden kan akışını arttırır ve bu da mukus akıntılarında artışa sebep olur.

Vajinal akıntı yumurtladığınız dönemdekine benzer olabilir ve görünümü aynı olmasına karşın miktarı çok daha fazla olabilir. Hamilelik süresince bu oldukça yaygındır ve hatta hamilelik ilerledikçe artabilir.

Hamileliğin sonlarına doğru çok miktarda beyaz akıntı bir miktar kanla birlikte atılabilir. Bu genelde rahim ağzından gelen mukustan kaynaklanır.

Hangi Vajinal Akıntılar Yumurtlamaya İşaret Ederler?

Hamile değilseniz, beyaz vajinal akıntılar yumurtlamaya işaret edebilirler. Yumurtlama dönemine doğru servikal mukusun dokusu daha lastiğimsi olur ve iki parmak arasında uzar. Buna yumurta beyazı akıntısı denilir. Bu yoğun, yapışkan akıntı, spermlerin vajinadan yumurtaya güvenle ulaşmalarına yardımcı olur.

Vajinal Akıntı Ne Zaman Sıradışıdır?

Maalesef enfeksiyonların hamileliğin bir parçası oldukları zamanlar mevcut ve buna vajinal mantar enfeksiyonları da dahil. Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri arasında hamilelikte yeşil veya sarı akıntılar, kaşıntı ve kökü koku bulunuyor. Eğer vajinal akıntıda hamilelikte bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, hemen doktorunuzu bilgilendirin. Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece enfeksiyonu reçetesiz ilaçlar ile kendiniz tedavi etmeye çalışmayın.

Vajinal Akıntının Tedavi Edilmesi Gerekiyor mu?

İlk olarak, gözlemlediğiniz akıntının normal olduğundan emin olun ve doktorunuz bu konuda size en iyi bilgiyi verecektir. Bazı akıntılarda biraz balık kokusu gibi bir koku olabilir ve bu da kadınlara genelde endişe verir. Eğer akıntı balıksı veya kötü kokuyorsa, bir muayene en iyi seçenek olacaktır.

Vajinal bölgeyi temiz tutmak bu akıntıdan kaynaklı kokuların azaltılmasına yardımcı olacaktır ancak vajinanın içini temizlemek için herhangi bir şey kullanmamalısınız. Buna ek olarak vajinal mendillerde ve yıkama ürünlerinde genelde parfüm olur ve bunlar hamilelikte hassas hale gelen cildi rahatsız edebilirler. Bu uygulamalar aynı zamanda vajina ve vajinal bölgenin pH dengesini de bozabilirler ve bu da tahrişe sebep olur. Hamilelikte vajinal akıntıları yakalamak için tampon kullanılmamalı ve hamilelikten sonra da en azından ilk adette tampondan uzak durmak gerekli. Fakat pedler hamilelik döneminde güvenle kullanılabilirler.

Vajinal Akıntı Üçüncü Trimesterde Değişir mi?

Üçüncü trimesterde, kadınlar genelde vajinal akıntılarının birazcık arttığını fark ederler. Bu illa ki değişimden kaynaklanmak zorunda değil ancak mukusu engelleyen kapakların atıldığı anlamına gelir. Bu kapaklar rahim ağzı için bir durdurucu görevindedirler ve açıldıkları zaman doğum öncesi hamileliğin son aşamasına girildiği anlamına gelebilir.

Pek çok kadın mukus kapaklarının atıldığını fark etmez ancak kapaklar atıldıktan sonra vajinal akıntıda hafif kanımsı dokular bulunur. Bu önemli değişimleri doktorunuza belirtmeniz gerekir.

Hamilelikte Tampon Kullanabilir Miyim?

Eğer hamilelikte çok fazla lekelenme varsa veya vajinal akıntılarınız özellikle fazla görünüyorlarsa, bir kutu tampona eliniz gidebilir. Arkadaşlarınızla dışarı çıkınca veya evde sorunsuzca oturmak istediğinizde tampon mükemmel bir tercih gibi görünebilir çünkü akıntıları iç çamaşırınıza geçmeden önce durdurabilir. Ancak çalışmalar tamponların hamilelikte güvenli olmadıklarını gösteriyorlar ve bu nedenle kullanımlarından kaçınmalı.

Doktorlar akıntılar çoksa ped kullanımını öneriyorlar. Tamponlar temiz ve steril bir parket içinde olsalar da, paketten çıkıp vajinaya girene kadar bol miktarda mikrop kapabiliyorlar. Diğer hallerde bedenimiz vücudumuzu bu problem sebebi bakterilerden tamamen koruyabiliyor. Ancak hamilelikte bakteriler bebeğin sistemine kolayca geçebilirler ve bu da hem ona hem size zarar verir. Toksik şok sendromu bu bakterilerin bir komplikasyonudur.

Ek olarak, tampon vajinadaki bakteri dengesini bozabilir ve tahriş yaratabilir. Bu tahriş şu anda rahatsız edici olmasa da, bebeğin doğumu sırasında onların varlığını emin olun istemezsiniz.

Hamilelikte Güvenli Seks Neden Önemli?

Hamilelikte güvenli seks çok önemli. Hamilelikte vajinal akıntı cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir işareti olabilir. Tüm cinsel hastalıklar bebeğe geçmeseler de, HIV gibi bazı virüsler bebeğe ulaşabilirler.

Hamilelikte vajinal akıntı hayli yaygın ve tüm kadınlar hamileliğin bir döneminde onun etkileri ile uğraşmak zorundalar. Doğumdan sonraki 4-6 hafta boyunca adet rahmi temizleyecek ve tüm vajinal akıntılar normal döneceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *