hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anensefali (Beyin Oluşmama) Sendromu Nedir?

Anensefali

Anensefali yani beynin oluşmaması sendromu, her 1000 doğumdan 1 tanesinde karşılaşılan bebek hastalıklarından bir tanesi ve maalesef bu bebeklerin herhangi bir şekilde hayatlarını sürdürme şansları bulunmadığı için ya gebelik döneminde gebeliğin sonlandırılmasını gerektirirler ya da doğumun ardından en fazla bir kaç hafta içerisinde hayatlarını kaybederler. Anensefalinin ortaya çıkışı, sebepleri, diğer rahatsızlıklar ile ilişkisi ve diğer detayları hakkında bilgilerle devam edelim.

Anensefali Sendromu Nedir?

Anensefali sendromu, bebeklerde kafatasının oluşmaması veya gelişmemesi ile başlayan bir süreci tanımlıyor ve kafatası ile beynin gelişmemesi ile sonuçlanıyor. Bu semptom 2 alt tipe ayrılıyor ve bir tanesinde kafatasındaki hatalar mevcutken, ikincisinde beyin tamamen bulunmayabiliyor.

Dolayısıyla her anensefali vakasında beynin tamamen olmaması ile karşılaşılmasa da, beyne ve kafatasına dair öğelerin küçük veya büyük bir kısmının eksik olması, bebeğin yaşama ihtimalini neredeyse sona erdiriyor.

Bebeğin anne karnındaki gelişim sürecinde beynin her iki yarısı da ilk olarak gelişime başlıyorlar ancak bir sebepten dolayı oluşan bu hemisferler yıkılarak ortadan kaldırılıyorlar. Bu süreçte bazı vakalarda beyin sapının korunması mümkündür ve gözlerdeki kurbağa görünümünün haricinde kafa yapısında çok ciddi farklılıklar bulunmaz. Ancak frontal kemik yoksunluğu ve beyin dokusunun normal olmaması sebebiyle sağlıklı bebeklere göre biraz daha farklı bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Anensefali Neden Olur?

Yapılan araştırmalar anensefalinin kesin sebebini bizlere sunamıyorlar ancak genetik sebeplerin yanında folik asit eksikliği, bakır eksikliği, çinko eksikliği ve maternal hipoterminin bu rahatsızlık üzerinde etkili olduğu tahmin ediliyor.

Anensefali Halinde Ne Yapılmalı?

Anensefali bebek henüz anne karnındayken tespit edilebiliyor ve bu bebeklerin %75’i hali hazırda ölü olarak doğdukları için gebeliğin sonlandırılması en doğru karardır. Zira canlı doğmuş olan bebeklerin de bir kaç saatten daha fazla yaşamaları mümkün olmadığı için, maalesef bu bebeklerin hayatlarına bir şekilde devam etmeleri mümkün olmamaktadır.

Eldeki istatistikler, dişi bebeklerde anensefalinin görülme ihtimalinin 3-4 kata kadar daha fazla olduğunu gösteriyor ve buna ek olarak İspanyol veya İspanyol kökenli milletlerden olan bebeklerde de bu rahatsızlığın daha fazla görüldüğü tespit edilmiş durumda.

ultrason2

Anensefali Tanısı Nasıl Konulur?

Gebeliğin 14. haftasında yapılan ultrasonlarda, kafatasının üst bölgesinin olmaması ve göz hizasından itibaren sinirlerin eksik veya hiç olmaması ile tanımlanabilmektedir. Tüm anensefali vakalarında ultrasonda benzer bir görüntü olduğu için, yanlış teşhis imkanı da neredeyse yok denilebilecek kadar azdır ve bu nedenle rahatsızlık kesin bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Bebeğin kilosu ve diğer ölçümleri ise genellikle normal bir bebekten farksız olduğu için teşhiste pek fazla değerlendirilme imkanları mevcut değildir.

Anensefaliye Eşlik Eden Diğer Rahatsızlıklar

Anensefaliye sahip olan bebeklerde karşılaşılan diğer rahatsızlıkları kısaca listelemek gerekirse;

 • Omfolosel
 • Adrenal bez hipoplazisi
 • Renal malformasyonlar
 • Bağırsak malrotasyonu
 • Konjenital diyafram hernisi
 • Hipoplastik akciğer
 • Dominant sağ ventriküler çıkış
 • Patent duktus arteriozus
 • Patent foramen ovale
 • Tek umblikal arter
 • Konjenital kalp hastalıkları

Bu rahatsızlıkların bir veya birden fazlasının aynı anda anensefali ile birlikte görülmesi sebebiyle hastalıktan muzdarip olan bebeklerin yaşama ihtimalleri daha da fazla düşmektedir.

Anensefali Tedavisi?

Anensefalinin tedavisi maalesef günümüzde herhangi bir şekilde mevcut değil. Bu bebeklerde serebral korteks bulunmadığı için bilinç mevcut değildir ancak beyin sapından kaynaklanan bazı fonksiyonlar sebebiyle çeşitli davranışlar görülebilir. Bebek organlarını hareket ettirebilir, korkutulması halinde refleksif tepkiler verebilir, beslenme ve solunuma dair reflekslere rastlanabilir. Yapılan araştırmalarda en fazla 2 ay boyunca yaşayabilen bebeklerin varlığı biliniyor ancak maalesef bunun üstü herhangi bir şekilde mümkün değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *