hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ateş Basmasının Nedenleri

ateş basması

Ateş basması ya da bazen sıcak basması olarak adlandırılan durum, bir anda kendinizi çok sıcak hissetmenizle etkisini gösterir ve pek çok farklı sebebe bağlı olabilir. Bilhassa kadınlar, fizyolojik sebeplerden ötürü, bu duyguyu daha sık hissederler ve ateş basmasının şiddetine bağlı olarak hayat kalitesini bile etkileyebilen durumlar ortaya çıkabilir. Ateş basması nedenleri hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz ana başlıklara hemen geçelim.

Ateş Basması Belirtileri Nelerdir?

Vücut sıcaklığının artması ve sıcaklığı ayarlayan beyindeki hipotalamus bölgesinin dengeyi tutturamaması neticesinde bazı belirtiler ortaya çıkar. Normalde sıcakta terlemeniz, soğukta da titremeniz gerekirken, bu bölgeden gelen yanlış sinyaller neticesinde soğukta bile sıcaktan kavrulduğunuzu hissedebilirsiniz.

  • Çok fazla sıcaklama ve bunalma
  • Çok miktarda terleme
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı

Bu belirtiler genel anlamda en çok görülen belirtilerdir ancak bazı vakalarda deride kaşıntı, kızarma gibi ek belirtilerle de karşılaşılabilmektedir. Daha nadir olan bu belirtilerin bir kısmına göz atmak gerekirse;

  • Kalp çarpıntısı
  • Kızarma
  • Kaşıntı
  • Baş ağrısı
  • Bayılacak gibi olmak
  • Tansiyonun düşmesi veya yükselmesi

Ateş Basması Nedenleri Nelerdir?

Menopoz

Kadınlarda en sık rastlanılan ateş basması sebeplerinden bir tanesi elbette ki menopoz dönemine girmiş olmak. Genellikle her kadında hafif veya yüksek şiddette ortaya çıkan bu durum, bir yandan sıcaklama bir yandan da terleme ile kendisini belli eder. Menopoz dönemi içerisinde kadınların östrojen düzeylerinin düşmesi ve vücudun kendini yeni hormon düzeylerine adapte etmekte zorlanması, bu sıcaklamanın sebepleri arasında yer alıyor. Bir kaç sene boyunca devam edebilmesi ise oldukça zorlayıcı olabilmekte.

Hipertiroid

Tiroid bezi, vücudumuzun genelinde oldukça iyi bir hormon düzenleme işlevine sahiptir ancak bu bezde gerçekleşen bozukluklar, maalesef genel hormon düzeylerinin yanlış ayarlanmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla hormonlardaki bu dengesizlikler hem erkek hem de kadınlarda ateş basması, sıcak basması, terleme, yorgunluk gibi belirtiler ile kendilerini gösterebilirler. Bu nedenle menopoz döneminde değilseniz ve yine de ateş basmasını hissediyorsanız, bir doktora görünerek tiroid kontrolü yaptırmanız yerinde olacaktır.

ateş basması 2

Çay ve Kahve

Hem çayda hem de kahvede bulunan uyarıcı maddeler, bilhassa çok yoğun kullanımlarda, ateş basmasının yanında kalp rahatsızlıklarına kadar varabilen etkilere sebep olabiliyorlar. Çok sıklıkla bu maddeleri tüketiyorsanız, azaltmayı deneyebilir ve ateş basmasının geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz. Bazı ilaçların içerisinde bulunan amfetamin de maalesef ateş basmasına sebep olabilmektedir ve doktorunuza ilaç değişimi hususunda bilgi verebilirsiniz.

Diğer Rahatsızlıklar

MS hastaları, Graves hastaları, Anksiyete hastaları ve Periferal Nöropati hastaları da ateş basması riski altında bulunan kişiler olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu rahatsızlıkların hepsinin kendine has sebepleri olduğu için, doktorunuzu bu durum hakkında bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

Ateş Basmasının Tedavisi Nasıl Olur?

Menopoz kaynaklı olarak ateş basması yaşıyorsanız, bazı durumlarda östrojen tedavisi gerçekleştirilmektedir ve pek çok kadın bu tedavi sonrasında sıcak basması durumundan kurtulmaktadır. Ancak bu tedavinin her hastada etkili olmaması, ayrıca doktor kontrolünde uygulanması gerektiği de unutulmamalı.

Karayılan otu olarak adlandırılan ürün ise kadınlarda östrojen üretimini tetiklemekte, böylece yer yer sıcak basmasına çare olabilmektedir.

Bazı durumlarda magnezyum tedavisi de ateş basmasına çare olabilmektedir. Zira magnezyumun hem stres alıcı hem de anksiyete düşürücü bir etkisinin bulunması, bu sebeplerden kaynaklı ateş basmasına bir son verecektir. Magnezyum genellikle poşetler halinde eczanelerde destekleyici olarak satılmaktadır.

Elbette bir önceki başlıkta saydığımız rahatsızlıklara karşı alınacak tedbirlerin doktor kontrolünde olması nedeniyle, ilk olarak doktorunuzun görüşlerini almanız ve uygun tedavileri takip etmeniz çok önemli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *