hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebek Hareketleri Ne Zaman Azalır?

bebek hareketlerinde azalma

Bebek hareketleri ne zaman azalır?

Bebek hareketleri, dönem dönem daha fazla ya da daha az olabilmektedir. Bebek hareketlerinde azalma olması her zaman için ciddi ya da hayati tehlikeye işaret eden bir sorunun habercisi değildir. Ancak bebek hareketlerinde ciddi bir azalma hissedilirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu durumda, NST, ultrason, kontrolleri yapılmaktadır. Özellikle de anne adayının gebeliği riskli ise, bebek hareketleri daha sıkı takip edilmelidir.

Bebek hareketleri azaldığında bebek için yapılan kontroller normal çıkabilir. Ancak anormallik tespit edilirse ortaya çıkabilecek sorunlar; fetal distres hali, amnion suyunda azalma, dopler kan akım bozuklukları gibi patolojiler olabilmektedir. Gebeliğin son ayında bebek artık oldukça büyüdüğünden, hareket alanı daralabilir. Bu sebeple de daha az hareket edebilir.

Bebek hareketlerinde azalma hissedilmesi durumunda ne yapılır?

Bebeğin durumunu değerlendirmek amacı ile anne adayının hamilelik haftasına uygun olarak aşağıdaki testler yapılabilmektedir:

  • Yapılacak olan ultrason değerlendirmesi ise amnion sıvısında azalma olup olmadığı tespit edilmektedir. Bebeğin kilosu ve gelişme geriliği araştırılır.
  • Doppler ultrason ile bebeğin beslenmesini sağlayan kan damarlarına olan kan akışı değerlendirilir.
  • NST,
  • Kontraksiyon stres testi,
  • Biyofizik profil (BPP) testi yapılmaktadır.

Yapılan bu araştırmalar sonucunda herhangi bir sorun tespit edilmemişse, bebek hareketlerini sayması için anne adayı evine gönderilmektedir. Ancak test sonuçlarında herhangi bir anormallik tespit edilirse, duruma uygun seçenekler değerlendirilir.

Bebeğin hareketleri bebeğin sağlığı hakkında ipucu verir mi?

Bebeğin hareketlerinin duyulması ve düzenli olarak hareket ettiğinin tespit edilmesi, bebeğin sağlıklı olduğunu göstermektedir. Anne adayının bebeğin hareketlerini sayabilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede endişe edildiğinde bebeğin hareketleri sayılarak doktora gidilmesi gerekmez.

Şayet bebeğin hareketleri normal rutininde ise herhangi bir sorun yoktur. Özellikle de gebeliğin 28. Haftası dolmuş ise her gün aynı saatlerde bebeğin hareketleri kontrol edilmelidir.  Şayet bebek eskiye göre daha az hareket ediyorsa mutlaka doktora haber verilmelidir.

Bebeğin hareketleri niçin azalır?

Genellikle herhangi bir sorun çıkmamaktadır ancak nadir olarak bebekte meydana gelen sinir sistemi ya da kaslarla ilgili sorunlar söz konusu olabilir. Ancak gebeliğin son aylarında bebek hareketlerinde azalma tespit edilmesi, bebeğin artık hareket edeceği alanın darlaşmasından meydana gelmektedir. Annenin yorgun olması, beslenmesinin düzensiz olması, içinde bulunduğu ruh hali de bebeğin hareketlerinde etkili olmaktadır.

Bebeğin hareketlerinin ciddi anlamda azalması, mutlaka dikkate alınmalıdır. Bebeğin kaç haftalık olduğuna göre ise tedavi ve sebepler ortaya çıkmaktadır.

Bebeğiniz 24 haftadan küçükse;

Bebek hareketleri hamileliğin 16. Ve 22. Haftaları arası hissedilmeye başlar. Şayet 24. Haftaya kadar bebeğin hareketleri hissedilmedi ise mutlaka doktora başvurulmalı ve ultrason ile bebeğin sağlık durumu kontrol edilmelidir.

Bebeğiniz 24 ile 28 haftalık ise:

Bu hamilelik haftasında bebek hareketleri hissedilmiyorsa hamilelik muayenesi tam olarak yapılmalıdır. Bu aşamada bebeğin büyümesi ve gelişim durumu araştırılır, anne adayına ise idrar testi yapılır.

Bebeğiniz 28 haftadan büyükse:

Bebek 28. Hamilelik haftasından büyükse, kalp atış hızı değerlendirilir. Bu sayede gebelik kontrolü yapılır. Bebeğin 20 dakika boyunca kalp atışları incelenir. Gebeliğin 32. Haftasında ise 12 saat boyunca hiç hareket hissedilmezse, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *