hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebekler İçin Uyku Düzenleri

Pek çok kişi yaşamının bir döneminde bebek sahibi olabilmek ister. Bu bağlamda sağlıklı bir gebelik elde edebilmek, gebelik boyunca bebeğin ve anne adayının sağlık durumunun iyi olması çok önemlidir. Özellikle anne adayları yaklaşık 9 ay 10 günlük gebelik süreci boyunca tüm beslenme ve yaşam koşullarını bebeğin gelişimi için en doğru olacak şekilde düzenler. Çünkü asıl amaç sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Bu sebeple de gebelik dönemi boyunca anne adayları düzenli olarak doktor kontrolüne gider, tüm hayatını gebeliğin seyrine göre yaşar. İşte tüm bu özenle geçen sürecin ardından doğum anı gelir ve tüm umutlar doğumun sorunsuz bir şekilde atlatılabilmesi içindir. Aylardır beklenen bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya geldikten sonra da aslında hiçbir şey bitmemiş, daha yeni başlıyordur. Çünkü bir ömür sürecek annelik, babalık görevleri hiç de hafife alınamaz.

Yeni anne ve babaların görevleri bitmez!

Bebek doğduktan sonra ilk olarak gerçekleştirilmesi gereken görev, bebeğin doğru şekilde ve uygun aralıklarla anne sütü almasıdır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için en önemli husus elbette ki ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesidir. Tabi ki bu sorumluluklar beslenme ile bitmiyor. Bakımı da var. Bebek bakımı denince bebeğin altının doğru aralıklarla değiştirilmesi, idrar ve dışkı yapma sıklığının takip edilmesi, pişik olmaması için gerekli önlemlerin alınması ve eğer pişik olursa doktorun önerdiği bir kremle tedavi edilmesi çok önemlidir. Diyelim ki, bu görev de kusursuz bir şekilde yerine getirildi; işte o zaman bebeğin uyku düzeni, uykusunu yeterince alabiliyor ve bir düzen içinde uyuyabiliyor olması gerekiyor. Bebeklerin dünyaya John Locke’un teorisinde olduğu gibi “tabula rasa”, yani boş levha olarak geldiğini düşünürsek, en basit işlev olan uykuyu da öğrenmeleri lazım. Yani elbette ki bebekler içgüdüsel olarak uykusu geldiğinde uyuyor, ancak bunun belli aralıklarla, bir düzen içinde olması sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Uzmanlara göre uyku düzeni en az beslenme düzeni kadar önem taşıyor. Madem öyle bizler bebeklerde en sağlıklı uyku düzenini nasıl oluşturabiliriz bir bakalım.

Bebeklerde uyku düzeni önemli!

Her anne, baba bebeğinin mışıl mışıl uyuduğunu görmek ister tabi ki de. Çünkü bebek bakımı çok zordur ve biraz dinlenmek onlara da iyi gelir. Keşke bebekler doğdukları günden itibaren geceleri 6 -7 saat uyusalar da, anneler, babalar da uykuya doysalar. Ama bu neredeyse imkansız. Hatta annelerin bebek büyütürken en çok zorlandıkları konuların başında neredeyse uykusuzluk gelir. Yeni doğan her bebek uyku düzenini oluştururken elbette ki birtakım zorluklar yaşar. Fakat normal şartlar altında ilk bir ay içinde belli bir uyku düzeninin oluşması gerekir. Oysaki bazı bebeklerde uyku düzeninin oturması beklenenden çok daha uzun zaman alabiliyor. Her bebeğin uykuya ihtiyacı var ve yenidoğan dönemindeki bebeklerin günün büyük bir bölümünü uykuda geçirmesi gelişim açısından çok önemlidir. Peki, ne kadara uyku yeterlidir, bebeklerin ne kadar uykuya ihtiyacı vardır, aylara göre uyku düzeni nasıl oluşturulmalı, uyku süresi ne kadar olmalı ve uyuma güçlüğü yaşayan bebekler için neler yapılmalı? Bu sorulan yanıtlarına detaylı bir şekilde bakalım.

Ay ay bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalı?

  • Yenidoğanlarda uyku düzeni nasıl olur?

Bebeklerin dünyaya geldikleri ilk bir aylık süreç “yenidoğan dönemi” olarak adlandırılmaktadır. İşte bu dönem bebeğin beslenme ve uyku düzeninin, bu alışkanlıklarının oluşması için çok önemlidir. Uzmanlara göre yenidoğanların günün büyük bölümünü uykuda geçirmesi gerekiyor. Çünkü düzenli ve yeterli uyku bebeğin gelişimi için olmazsa olmazdır. Yenidoğan dönemindeki bebekler uykularını aldıkları sürenin sonunda aç olarak uyanırlar ve kısa bir süre sonra yeniden uykuya geçerler.

Yenidoğan bebekler yeterince uyuduysa karnı aç bir şekilde uyanır, eğer anne sütüyle besleniyorsa hemen emer ve muhtemelen bezi değiştirildikten sonra tekrar uykuya dalabilir. Bu süreçte eğer buna engel bir durum yoksa bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi hem gelişimi hem de rahat bir uyku düzeni için çok önemlidir. Bebeklerin yenidoğan döneminde gece ve gündüz farkını öğrenebilmesi için geceleri daha sessiz bir ortam sağlamaya ve odada loş bir gece lambasının kullanılmasına özen göstermek gerekiyor.

Yenidoğan bebeklerin beslenme ve altının alınması gibi bakımları dışında gün boyunca uyumaları gayet normaldir. Ancak hiçbir yenidoğan bebeğin hiç uyanmadan 7 saatten daha uzun uyuması normal olmayabilir. Bu tür durumlarda bebeği kontrol etmek, burnuna ya da ayak altlarına hafif dokunarak uyandırmak gerekir. Yani uzun süre uyuyan bebeklerin özellikle beslenme saatlerinde uyandırılıp beslenmesi önemlidir. Çünkü gerekli aralıklarla uyandırılıp beslenmeyen bebeklerin kan şekeri düşebilir ya da bebek karbondioksit narkozuna girebilir. Bu tür vakalar da bebek için hayati bir tehlike yaratabilir.

Yenidoğan döneminin en sık yaşanan sorunlarından birisi olan yenidoğan sarılığı da bebeğin uyku düzeni bakımından çok önemlidir. Çünkü sarılığı olan bebekler çok uzun süreli uyumaya meyillidir ve bu süreler içinde de aç kalırlar. Uzmanlar sarılığı olan bebeklerin 2 – 3 saatte bir uyandırılarak emzirilmelerini önerirler. Bu bakımdan özellikle de sarılık geçinceye kadar geceleri bebekleri sık sık uyandırıp emzirmek gerekiyor. Sarılık tamamen geçtikten sonra ise bebek uzun uyuyabilir, acıkınca uyanıp beslenebilir. Çünkü yenidoğan sarılığının geçmesinde bebeğin sık sık anne sütü alması çok önemlidir.

  • İlk 1- 3 ayda bebeğin uyku düzeni nasıl olur?

Bebekler en uzun süreler yenidoğan döneminde uyurlar ve 1 aylık dönem geçtikten sonra eskiye oranla gündüzleri daha az uyurlar. Ancak yine de 1 – 3 aylık dönemde bebekler gününün yaklaşık 16 saatini uykuda geçirebilirler. Bu süreçte anne, babalar bebeklerin gece çok sık uyanmasından şikayet etmeye başlayabilirler. Aslında henüz bebeğin geceleri kesintisiz uyumasını beklemek için daha çok erken. Çünkü bebekler tıpkı gündüz olduğu gibi geceleri de beslenmeye ihtiyaç duyar. Geceleri uyanması çok normal, uyanıp emecek, sağlıklı bir şekilde gelişimi için beslenecektir. Ama yine de bu dönemde geceleri 2, bazen 3 saat kesintisiz uyuyabilir.

  • Bebeklerde 3 -6 ay arasında uyku düzeni nasıl olur?

Bekeler ilk 3 ayı tamamladıktan sonra günde ortalama 15 saat kadar uyur. Elbette ki yine geceleri beslenmek için uyanırlar, ancak önceki aylarda olduğu kadar sık değil. Eğer ilk 3 ay içinde bebek belli bir uyku ve beslenme düzenine alıştıysa bu düzeni 3. aydan sonra çok daha iyi pekiştirir. İkinci üç aylık dönemde bebeğin uyku düzeni artık geceleri daha az uyanır, gündüzleri de daha az uyur şekilde gelişir.

  • Bebeklerde 6- 9 ay arasında uyku düzeni nasıl olur?

Bebekler ilk 5 aylık dönem içinde belli bir uyku ve beslenme düzenine girdikten sonra hayatta yeni keşifler yaptığından, oturma, emekleme, basit oyunlar oynama gibi etkinlikler yaptığından uyku düzeninde bozulmalar olabilir. 6 – 9 aylık dönemde bebekler günde toplam 13 saat civarında uyur. Bu dönemde gündüz uykusu 2-3 kere ve nispeten kısadır, gece uykuları ise daha uzundur, beslenmek için uyanma sıklığı da azalmıştır.  Aslında bu dönemde bebek kendi kendine uyumaya da alıştırılabilir, yani bebeğin uykusu geldiğinde yatağına yatırıp kendi kendine uyuması beklenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *