hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çift Rahim: Nadir Görülen Doğumsal Bir Problem

Çift rahim, kız bebek daha annesinin karnındayken gelişen nadir görülen bir anormallik. Her rahim, Mullerian kanal adı verilen iki küçük tüp olarak hayatına başlar. Gelişme sürecinde bunlar genelde tek bir rahim oluşturacak şekilde birbirleri ile birleşirler. Ancak nadiren de olsa, tüpler ayrı kalırlar ve çift rahim durumu ortaya çıkar.

Bazen her iki rahim de tek bir rahim ağzını paylaşırlar, bazen ise her rahmin ayrı rahim ağzı olur. Çift rahimli olan kadınların vajinaları genellikle ince bir duvar ile ayrılmış iki farklı açıklıktan oluşur.

Çift rahim sahibi kadınların doğum sürecine kadar başarıyla bebeklerini taşımaları mümkün. Ancak bu durumla birlikte düşük ve erken doğum riski daha yüksek oluyor.

Belirtileri Nelerdir?

Çift rahmi olan kadınların herhangi bir belirti yaşamamaları çok yaygın bir durum. Doktor rutin pelvik muayene sırasında bu rahatsızlığı keşfedebilir. Yoksa genelde tekrar eden düşükler sonucunda bu durum keşfediliyor.

Çift rahimli ve çift vajinalı bir kadın, tampon taktıktan sonra bile adet kanaması yaşayabilir. Çünkü tampon vajinalardan birisine takılmıştır ancak diğer vajinadan gelen kanama hala mevcuttur.

Sebebi Nedir?

Bu rahatsızlık kalıtımsal bir anormallik. Yani anne karnındaki gelişim sırasında ortaya çıkıyor ve rahatsızlığa sahip olan kadınlar bu şekilde doğmuş oluyorlar.

Rahatsızlığın iki küçük tüpün birleşmeyerek her birinin ayrı bir rahim haline dönüşmekten dolayı ortaya çıktığını biliyoruz. Ancak bunun sebebi tam olarak bilinmiyor. Genetik bir bağlantı olabilir çünkü bu rahatsızlığın aile içerisinde devamlılık arzettiği biliniyor.

Nasıl Teşhis Edilir?

Rutin pelvik muayene sırasında doktor çift rahim olduğunuzu hissedebilir veya rahmin şekli normalden farklı olabilir. Eğer böyle olursa, bu duruma neyin sebep olduğunu araştırabilir. Bu testler aynı zamanda tekrar eden düşükleriniz varsa da önerilir. Her iki senaryoda da önerilen testler aynı.

Ultrason

Yüksek frekanslı ses dalgaları ile bedeninizin içinin görüntüsü alınır. Doktor ultrason aletinin uç kısmına biraz jel uygular ve karnınızda gezdirerek rahminizin nasıl göründüğünü kontrol eder. Daha açık bir görüntü alınması için vajinal ultrason da önerebilir. Bu uygulamada cihaz vajinanın içine sokulur.

Sonohisterogram

Bu bir başka bir ultrason türü ancak sonohisterogramda görüntüler rahme ince bir tüp ile sıvı doldurulmasının ardından elde edilirler. Bu doktorun rahmin şeklindeki gariplikleri görmesine izin verir.

MRI Taraması

Manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanılarak bedenin bir görüntüsü yaratılır. Bu test için kadınların tamamen hareketsiz şekilde büyük bir tünel şeklindeki makinenin içinde yatmaları gerekir. Biraz gerginlik yaratabilir ancak tamamen ağrısızdır.

HSG

Bu test sırasında rahim ağzından rahme boya gönderilir. Boya hareket ederken röntgen ışınları doktorun rahmin boyut ve şeklini incelemesine imkan tanır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Çift rahmi düzeltmek için ameliyat mümkün ancak nadiren gerek görülüyor. Çift rahmi olan ancak herhangi bir belirti yaşamayan kadınlarda, tedaviye gerek yok. Devamlı düşük yaşayanlar ve başka bir tıbbi sebebi bulunmayanlarda ise ameliyat önerilebilir. Ameliyatın gebeliği başarıyla sürdürmelerini sağlaması mümkün.

Çift vajina ve çift rahmi olan kadınlar da vajinayı bölen duvarın kalkmasından fayda görebilirler. Bu durum doğumu onlar için daha kolay hale getirir.

Gebeliği Nasıl Etkiler?

Çift rahme sahip olmak genellikle kadınların hamile kalmasını pek zorlaştırmaz. Bazen fetüsün yerleştiği rahmin şekli, düşüğe sebep olur. Aynı zamanda çift rahimli kadınların rahimleri genelde daha küçük olur ve bu da erken doğuma sebep olur.

Eğer çift rahminiz varsa ve hamileyseniz, doktorunuz bebeğin sağlığı için durumu yakından takip etmek isteyecektir. Bebeğin durumu kötü görülürse erkenden sezaryen ile doğum da uygulanabilir.

Eğer tekrar eden düşükleriniz varsa, ameliyat önerilebilir ve bu da gebeliği sürdürmeye devam etmenizi sağlayabilir.

Komplikasyonları Var mı?

Çift rahimli kadınların adet dönemleri genelde ağır geçer. Yönetilemez hale gelirse doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

Mullerian kanaldaki anormallikler, fetüste gelişen Wolffian kanal adı verilen başka bir kanalın gelişimini etkileyebilir. Wolffian kanaldaki malformasyonlar, böbrek problemlerine yol açabilirler. Bu komplikasyon çift rahme sahip olan kadınların %15-30’unu etkiler.

Çok küçük sayıda vakada, çift rahme sahip kadınlar hamile kalamayabilirler.

Sonuç Olarak

Bu rahatsızlığın çok nadir bir rahatsızlık olduğunu unutmamak gerek ve çoğu vaka tespit bile edilemiyor çünkü hiç bir soruna sebep olmuyor. Eğer bu rahatsızlık sonucu gebeliği sonlanan bir kaç kadından biriyseniz, yardımcı olabilecek ameliyatlar var.

Eğer durum hamile kalmanızın ardından ortaya çıkarsa, en iyi bakımı sağlamak için doktorunuzla konuşun ve hem siz hem de bebeğiniz için en iyi sonucun alınması için gözlem altında kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *