hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelik Döneminde Yoga

yoga-2

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı maalesef egzersiz ve nefes çalışmaları yapmaz ve bu durum annenin fiziksel olarak kondüsyonunun düşmesine sebep olur. Lakin bebeğin giderek artan ağırlığı aslında iyi bir kondüsyon gerektirir çünkü ilerleyen aylarda vücudun ağırlık merkezinde yaşanacak olan değişim ve artan ağırlık, hem kas hem de iskelet sisteminize çok ciddi bir yükün binmesine neden olacaktır. Bu nedenle uzmanlar hamile kadınların her gün en azından yürüyüş olsa bile egzersizden uzak durmamalarını öneriyorlar.

Hamilelikte yoga ise gerçekleştirebileceğiniz egzersiz tiplerinden bir tanesi ve yoganın ruhani bir yanı olduğunu da dikkate alırsak, hem fiziksel hem de zihinsel anlamda sizi zinde tutacak bir yapıya sahip olduğunu inkar etmemek gerekir. Beden ve ruhu birleştirmeyi, uyumlu hale getirmeyi hedefleyen yoga, gebelikte yaşadığınız sıkıntıların bir kısmının üstesinden gelmenize de yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Yoganın Faydaları

yoga-1

Hamilelik döneminde yoga genellikle gebelik yogası ya da hamilelik yogası olarak adlandırılıyor ve gebelere uygun bazı hareketleri de içerisinde barındırıyor. Dolayısıyla hem internette bulabileceğiniz kaynaklardan hem de uzmanlardan bu işin detaylarını öğrenebilirsiniz. Yoganın size sağlayacağı temel faydaları ise maddeler halinde sıralayalım.

  • Doğum sonrasında vücudun toparlanmasını kolaylaştırır
  • Annenin nefes almayı öğrenmesini sağlar ve böylece doğum esnasındaki nefes alıp verme işlerinde oldukça kolaylık yaratır
  • Kas kramplarını azaltır ve böylece rahatlamaya imkan tanır
  • Aşırı kilo almanıza engel olur ve kilolarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcıdır
  • Sırt ve bel bölgesindeki kasları güçlendirir, özellikle son üç aylık dönemde bu kasların güçlü olması hareket kabiliyetinizi etkileyecektir
  • Doğum yolu çevresindeki kasları güçlendireren doğum sırasında ıkınmayı kolaylaştırır
  • Anne adayının hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha iyi hissetmesine yardımcı olur
  • Vücuttaki bütün kasların hem güç hem de esneklik kazanmalarına imkan tanır

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde egzersizler çok fazla önerilmiyorlar çünkü anne adayları zaten bu dönemde fiziksel olarak hareketliler ve aşırı hareketlilik bebeğin rahme tutunması konusunda problem çıkarabilir. Lakin 3 ay dolup da bebeğin düşük riski büyük oranda ortadan kalktığında artık yoga hareketlerine başlayabilir ve her gün en az yarım saat boyunca egzersizlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Hamilelikte Yoga Dışında Egzersizler

yogaHamilelik dönemi için hazırlanmış pek çok farklı egzersiz metodu bulunuyor ve hamileler için hazırlanmış olan spor programlarında bu metodları kolayca öğrenebilirsiniz. Fakat unutmayın ki illa çok gelişmiş hareketler yapmak zorunda da değilsiniz. Pek çok anne adayının günlük yarım saat zorlayıcı olmayan bir tempo ile yürüyüş yapması bile onun için ziyadesiyle faydalı olacaktır. Buna bir de evde bir kaç esneme hareketi eklendiğinde gebelik için yeterli hareketliliğe kavuşmuş oluyorsunuz.

Lakin yoga gibi yapılandırılmış yöntemlerde hangi hareketlerin hangi işe yaradığı bilindiğinden, elde edilecek sonuçlar genellikle daha iyi oluyorlar. Ayrıca sporun genelde pek çok kişinin canını sıktığını biliyoruz ve yogada zihnin ve ruhun da dinlenmesi onu can sıkıntısından uzak bir spor haline getirebiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *