hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte A vitamini

Hamilelikte neden A vitamini gerekir?

A vitamini, karaciğerde depolanan ve yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini bebeğinizin embriyonik büyümesi için önemlidir; bunlar arasında kalp, akciğerler, böbrekler, gözler ve kemiklerin yanı sıra dolaşım, solunum ve merkezi sinir sistemleri de bulunur.

 

A vitamini özellikle doğum yapmak üzere olan kadınlar için önemlidir, çünkü doğum sonrası doku onarımında yardımcı olur. Aynı zamanda göz sağlığının korunmasına destek olur, enfeksiyonlarla savaşır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve yağ metabolizmasını hızlandırır.

 

A vitamini

İki türü vardır: Önceden oluşturulmuş A vitamini ve provitamin A karotenoidler. Önceden hazırlanmış A vitamini (retinol olarak da adlandırılır) doğrudan vücut tarafından kullanılır ve yumurta, süt ve karaciğer gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Provitamin A karotenoidler meyve ve sebzelerde bulunur, ancak vücudunuzun bu türü retinole dönüştürmesi gerekir. Doğada 600’den fazla karotenoid bulunur, ancak sadece birkaç tanesi retinole dönüştürülebilir. Beta-karoten en yaygın olanıdır.

 

A vitamini için ölçüm standardı, A vitamininin gücü ve kaynağına göre belirlenen RAE’dir (retinol aktivite eşdeğerleri). Bir mikrogram (mcg) retinol (önceden oluşturulmuş A vitamini) 1 mcg RAE’ye eşittir. Hala kullanılan eski bir ölçüm standardı Uluslararası Birim veya IU’dur. IU’ler kolaylıkla RAE’ye dönüşmez, çünkü dönüşüm A vitamininin türüne bağlıdır. Örneğin 900 mcg RAE, 6.000 ila 36.100 IU A vitamini arasında olabilir.

 

Ne kadar A vitamini gereklidir?

 

  • 19 yaş ve üstü hamile kadınlar: Günde 770 mcg RAE
  • 19 yaş ve üstü emziren kadınlar: Günde 1.300 mcg RAE
  • Gebe olmayan kadınlar: Günde 700 mcg RAE

 

Her gün tavsiye edilen A vitamini miktarını almak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, bu miktarı birkaç gün veya hafta boyunca ortalama olarak almayı hedefleyin.

 

Çok fazla A vitamini alabilir misiniz?

Ortalama Batılı diyeti, bol miktarda A vitamini içerir. Et, süt, balık, yumurta ve önceden oluşturulmuş vitamin A veya retinol şeklinde tahıllar mevcuttur. Aynı zamanda A vitamini, çoğu meyve ve sebzelerde, çoğunlukla karotenoid formundadır.

 

Hamilelik sırasında, çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamini almamak gerekir çünkü doğum kusurlarına ve karaciğer toksisitesine neden olabilir. Ancak, meyve ve sebzelerden istediğiniz kadar karotenoid alabilirsiniz.

 

Hamile veya emziren 19 yaş ve üstü kadınlar, her gün ek besinlerden, hayvansal kaynaklardan ve takviyeli gıdalardan 3000 mcg RAE (veya 10.000 IU)’den fazla önceden oluşturulmuş A vitamini almamalıdır. 18 yaşında veya daha genç kadınlar için üst alım sınırı 2,800 mcg RAE’dir (9,333 IU).

 

Doğum öncesi vitaminlerin çoğu, A vitamininin en azından bir kısmını beta-karoten şeklinde içerir, ancak bazı reçetesiz markalar, diğer multivitaminler ve bazı takviye edilmiş gıdalar, önemli miktarda önceden oluşturulmuş A vitamini içerir. Her zaman bir ürünün etiketini kontrol edin ya da bunları almadan önce doktorunuza danışın.

 

A vitamini içeren besin kaynakları

Meyve ve sebzeler (özellikle turuncu ve sarı olanlar ve yeşil yapraklı sebzeler), beta-karoten bakımından zengindir ve A vitamininin en iyi kaynaklarındandır. Ayrıca, süt ve tahıllardan da, önceden hazırlanmış A vitamini alabilirsiniz.

 

Karaciğer (örneğin, sığır eti, dana eti veya tavuk) en yüksek miktarda önceden oluşturulmuş A vitamini içeren besindir. Hatta o kadar çoktur ki; hamilelik sırasında tüketimini ayda bir veya iki kez ile sınırlandırmanız gerekir. Bir kerede çok fazla tüketmemelisiniz.

 

A vitamini bakımından en zengin besin kaynakları şunlardır:

 

Bir orta pişmiş tatlı patates: 961 mcg RAE (19,218 IU)

Yarım bardak balkabağı: 953 mcg RAE (19.065 IU)

Yarım bardak çiğ havuç, doğranmış: 534 mcg RAE (10,692 IU)

Yarım su bardağı ıspanak, pişirilmiş: 472 mcg RAE (9,433 IU)

Yarım, orta boy kavun: 466 mcg RAE (9,334 IU)

Yarım bardak lahana, pişmiş: 443 mcg RAE (8,854 IU)

Yarım bardak kara lahana, pişmiş: 361 mcg RAE (7,220 IU)

Bir mango: 181 mcg RAE (3,636 IU)

150 ml. yağsız süt: 149 mcg RAE (500 IU)

150 ml. % 2 yağ içeren süt: 134 mcg RAE (464 IU)

150 ml. tam yağlı süt: 110 mcg RAE (395 IU)

1 çorba kaşığı tereyağı: 95 mcg RAE (355 IU)

Bir büyük yumurta: 80 mcg RAE (270 IU)

Yarım bardak pişmiş brokoli: 60 mcg RAE (1,207 IU)

 

Doğramak, rendelemek, meyve suyu olarak içmek ve yemeğini pişirmek, vücudunuzun karotenoidleri emmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda az miktarda zeytinyağı (bir çay kaşığı) yutarsanız daha fazla A vitamini emilir.

 

A vitamini takviyesi almalı mıyım?

Muhtemelen gerekmiyor. Çoğu insan diyetlerinden bol miktarda A vitamini alır ve prenatal vitaminler de genellikle A vitamini içerir. Önerilen miktardan daha fazla almamaya özellikle dikkat edin. A vitamini takviyesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız veya kullandığınız doğum öncesi takviyede bulunan A vitamini miktarı hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuza danışın.

 

A vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Günlük diyetinizde yeterli miktarda A vitamini almanız kolay olduğundan, A vitamini eksikliği (bazı tıbbi durumların dışında) nadirdir. Yetersizlik belirtileri arasında gece görüş bozukluğu ve bağışıklık sisteminde zayıflık sayılabilir. A vitamini eksik olan kişilerde, kseroftalmi adı verilen bir durum gelişebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *