hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Çatı Kemiği Ağrısı

gebelikte-karin-agrisi

Çatı kemiği ağrısı

Çatı kemiği (pubik bölge) bölgesi, vajinanın üstündeki tüylenmenin yaşandığı bölgeye verilen isimdir. Gebelik dönemindeki çatı ağrısı genellikle iki kasıkta birden hissedilmektedir. Normal şartlar altında pelvis eklemleri hareketsizdir. Ancak hamilelik döneminde kadının salgıladığı hormonlara bağlı olarak eklem kıkırdağında yumuşama yaşanır. Eklem kemiğindeki yumuşama sonucunda pelvis kemikleri de yerinden oynayarak ağrılara neden olur.

Hamile kadınlardaki çatı kemiği ağrısı, genellikle gebeliğin ortalarından itibaren başlar. Gebeliğin 20. haftasından itibaren başlayabilen ağrılar, nadir de olsa doğum sonrasında belli bir süre kadar devam edebilir.

Çatı ağrıları; kadınların gebelik esnasında ağır bir cisim kaldırması sebebiyle, yürüdüklerinde veya merdiven inip çıktıklarında, ayağa kalktıkları, yataklarında veya uykularında hissedilebilir. Gebelikte yaşanan çatı kemiği ağrısının nedeni relaxin hormonunun çok fazla miktarda salgılanmasıdır. Relaxin hormonundaki artış nedeniyle pelvis bölgesindeki eklemlerde gevşeme yaşanır. Bu gevşeme vajen üst kısmındaki çatı bölgesinde ağrıya yol açar.

Çatı kemiği ağrısına neden olan risk faktörleri

Çatı kemiği ağrısını tetikleyen bazı durumlar vardır. Annenin karnındaki bebeğinin iri olması, çatı ağrısının en büyük nedenlerindendir. Ayrıca anne adayının daha öncesinde bir ya da daha fazla doğum yapmış olması da gebeliğinde çatı kemiği ağrısının yaşanmasına neden olmaktadır.

Annenin daha öncesinde kalça ya da pelvis bölgelerinden cerrahi ameliyat geçirmiş olması da çatı kemiği ağrısını tetikleyen unsurlardandır.

Gebelik döneminde çatı kemiği ağrısı nasıl hissedilmektedir?

Gebelik döneminde çatı bölgesinde ağrının yanında şişkinlik de belirmektedir. Çatı kemiği ağrısı pubik bölgenin dışında kalça da ve nadir de olsa bacakta da hissedilmektedir. Yürüme, merdiven çıkma veya ağır bir cisim kaldırıldığı esnada hissedilen bu ağrılar yataktan dönüldüğü esnada veya ayağa kalkarken de hissedilebilmektedir.

Anne adayının hissettiği bu ağrıların azalması için doktorlar, gebe kadınlara yatak istirahati ve rahatlatıcı egzersizlerin yanında ağrı kesici tedavisi de uygulamaktadır.

Çatı kemiği ağrısından korunmak için anne adayının dikkat etmesi gereken faktörler

  • Anne adayı çatı kemiği ağrısından korunmak için gebelik döneminde uyması gereken bazı kurallar vardır. Anne adayı özellikle hamileliğin son haftalarında mutlaka istirahate çekilerek kendisini ve vücudunu dinlendirmelidir. Çok fazla ayakta kalmamalı kısa yürüyüşler yapmalıdır. Anne adayı hızlı hareket etmek yerine, yavaş hareket etmelidir. Ani hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Uyku esnasında dizlerin arasına yastık koyularak uykunun daha verimli olması sağlanabilir. Anne adayı hamileliği boyunca ağır hiçbir cisim kaldırmamalı. Örneğin market arabası veya bebek arabası gibi anneyi zorlayacak cisimleri itmemelidir.
  • Pantolon, etek gibi giysiler ayakta giyilmemelidir. Oturur vaziyette ve önce bir bacağın sonra diğer bacağın pantolona giydirilmesi gerekmektedir.
  • Anne adayı doktorunun önerdiği egzersizleri günlük olarak ve aksatmadan düzenli şekilde yapmalıdır.

One thought on “Hamilelikte Çatı Kemiği Ağrısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Esedova Shefeq says:

    Merhaba sizi Azarbeycandan rahatsiz ediyorum. Ayni sorun bende de var. 5 gun once sezaryanla dogum yaptim. Ayagim ne zaman iyilesicek? Tedavisi varsa bana tavsiye edrdiz lutfen