hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi

Hamileliğin başından sonuna kadar anne adaylarının sayısız şikayeti olur, vücut bu yeni duruma alışmaya çalışırken pek çok semptom gösterir. Özellikle de mide ve bağırsakla ilgili şikayetler, sindirim sorunları hamilelikte sıkça yaşanır ve anne adaylarının yaşam kalitesini düşürür. Çünkü hamilelik sürecinde pek çok hormonsal ve fizyolojik değişiklik yaşanmakta, vücut bunlara karşılık vermektedir. Hormonsal değişimler ve fizyolojik gelişmeler vücuttaki bazı sistemlerin çalışmasında sıkıntılara yol açabildiğinden problemler de kaçınılmaz olur. İşte bu sıkıntılardan en sık rastlanılanlarından birisi ve aslında en zorlularından başındaki de sindirim sistemine ait olan zorluklar, fonksiyonel bozukluklardır. Şöyle ki her 10 anne adayından sekizinin hazımsızlık, kabızlık, mide yanması, mide ekşimesi sorunları yaşadığı bilinir.

Hamilelik sürecinde anne adayları sık sık hazımsızlık çeker. Çünkü özellikle gebeliğin ilerlemesiyle beraber rahmin büyüyerek mideyi sıkıştırmakta, onun işlevlerini yerine getirmesinin zorlaştırmaktadır. Hamilelikte hazımsızlığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmazken, hafifletmek ve bu sayede yaşam kalitesini artırmak mümkün olabilir.

Hazımsızlık nedir?

Hazımsızlık, yani bildiğimiz anlamıyla midenin aldığımız besinleri kullanmakta zorlanması, tıp dilinde “dispepsi” olarak adlandırılır. Herkes yaşam boyunca zaman zaman hazımsızlık sorunu yaşarken, hamilelik söz konusu olduğunda bu çok daha sık ve şiddetli yaşanır. Midenin besinleri hazmedemediği durumda en çok yaşanan şikayetlerden birisi “reflü” olarak bilinen mide yanması ve mide ekşimesidir. Hamilelik sürecinde yaşanan hazımsızlık sorunu bebeğe herhangi bir zarar vermese de anne adayının yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Hamilelikte hazımsızlık belirtileri nelerdir?

Hamilelikte hazımsızlık durumunda yemek yeme ve su içmeden sonra;

 • Midede yanma ve ekşime hissi,
 • Ağa asitli, acı su gelmesi,
 • Karın bölgesinde şişkinlik,
 • Sık sık ve acı acı geğirme,
 • İştahın azalması,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma atakları,
 • Gerekli önlemler alındığı halde geçmeyen kabızlık gibi sorunlar yaşanır.

Hamilelikte hazımsızlık neden olur?

Hamilelik dışındaki dönemde de hamilelikte de hazımsızlık sorununun genel sebebi midenin ve diğer sindirim sistemi organlarının görevini yerine tam olarak getirememesi, tüketilen besinleri sindirememesidir. Hamilelikte hazımsızlıktan bahsedildiğinde ise hamileliğin anne adayının vücudunda büyük değişimlere yol açması dolayısıyla diğer sistemlerin olduğu gibi sindirim sisteminin de hamilelikten etkilenmesi söz konusudur. Hamileliğin sindirim sisteminde yarattığı bu değişikliklerin temel sebebi fazla üretilen progesteron hormonudur. Ayrıca yine gebelikte artarak salgılanan östrojen hormonunun da hazımsızlıkta çok büyük etkisi bulunmaktadır. Çünkü bu iki hormon, gebelik sürecinde kasları gevşetir ve sindirim sistemi de bundan etkilenerek fonksiyonel sıkıntılar yaşanır. Bu bağlamda hamilelikte hazımsızlık olma sebepleri;

 • Vücutta yaşanan hormonsal değişimler,
 • Rahmin her geçen gün büyüyerek karnı ve diğer iç organları sıkıştırması,
 • Oluşan mide asidinin mukozayı parçalayarak o alanda tahrişe sebep olması,
 • Anne adayının hamile kalmadan önce zaten mide sorunlarına sahip olması şeklinde sıralanabilir.

Hamilelikte hazımsızlıkla nasıl baş edilir?

 • Sık sık az az beslenmek gerek!

Midenin besinleri hazmetmekte zorlanmasının en önemli sebeplerinden birisi bir öğünde gereğinden fazla besin alınmasıdır. Özellikle de hamilelikte anne adayları hem iştahın artması hem de bebeği besleyebilme kaygısıyla gereğinden fazla yiyip içerek hazımsızlığı tetiklemekteler. Ancak uzmanlara göre aşırı beslenmeden sonra ortaya çıkabilecek mide yanması hissi öğünler parçalara bölünerek, porsiyonlar küçültülerek önlenebilir. Bu bağlamda anne adayları gün içinde beslenmelerini sabah, öğle, akşam olarak 3 öğün şeklinde değil de, öğle ve akşam öğünlerini ikiye bölerek günde toplam 5 öğün beslenerek hazımsızlığı önleyebilirler, mideyi çok yormamış olurlar.

 • Daha hafif beslenmek en doğrusu!

Mide yanması ve mide ekşimesinin önüne geçebilmek için mideyi fazla yormamaya özen göstermek gerekiyor. Nasıl mı? Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli, hamur işi, ağır yiyecekler mideyi yorar ve hazımsızlık sorununa sebep olur. Bunun yerine daha hafif yiyecekler yemek doğru olur. Ana öğünlerde fırında ya da ızgarada az yağlı pişmiş yemekler, ara öğünlerde meyveler, kuruyemişler, sebzeler, yoğurt gibi besinler tüketmek mideye iyi gelecektir.

 • Baharatlı, yağlı ve kızarmış gıdalardan uzak durmak iyi olur!

Baharatlar, yağlar, şekerler elbette ki yemeklere lezzet katıyor. Ancak kesinlikle mide için sağlıklı değil, hele bir de hamilelik söz konusu ise bunlardan kesinlikle uzak durulmalı, kızarmış yiyecekler beslenme programından tamamen çıkarılmalıdır. Çünkü bunlar hazımsızlık sorununu çok daha kötüleştirebilir.

 • Süt ve süt ürünlerinin midedeki etkisini denemek gerek!

Süt ve süt ürünleri hem gebelik dışında hem de gebelikte çok önemlidir. Anne adaylarına günde 1 bardak süt, bir kase yoğurt, bir dilim peynir, bir bardak ayran tüketmek önerilir. Ancak süt ve süt ürünleri bazı anne adayları için rahatlatıcı ve besleyici etki yapabilirken, bazıları için ise midede hazımsızlık sorununa sebep olabiliyor. Hazımsızlık sebebinin süt olup olmadığı kontrol edilmeli ve eğer sütten kaynaklanıyorsa kalsiyum ihtiyacı başka besinlerden karşılanmalıdır.

 • Ne yediğini bilmek önemli!

Herkeste hazımsızlığa sebep olan besinler farklı olabilir. Bu bakımdan nelerin hazımsızlık yaptığını anlamak için bir yemek günlüğü oluşturmak, gün içinde yediklerini yazmak, listelemek iyi olabilir. Bu şekilde hazımsızlığa yol açan besinler belirlenerek onlardan uzak durulabilir.

Hamilelikte mide ekşimesi neden olur?

Diğer pek çok sindirim sorunu gibi mide ekşimesi de hamilelikte sıkça yaşanan sorunlardan birisidir. “Mide ekşimesi” midenin yemek içeriğinin tersine yemek borusuna kaçması sonucunda oluşmaktadır. Hamilelik döneminde artan progestron hormonu midenin boşalma sürecini yavaşlatır ve yemek borusu ile mide arasındaki geçişini gevşetir. Bunun bir sonucu olarak da mide içeriği yemek borusuna kaçar. Bu şekilde yemek borusuna kaçan besinler ve mide içeriği burada iritasyon, yani tahriş yapar. Bunların yanında hamileliğin özellikle üçüncü 3 aylık döneminde rahmin mideye yaptığı baskı sebebiyle de mide ekşimesi ve hazımsızlık olmaktadır.

Hamilelikte mide ekşimesi nasıl tedavi edilir?

Hamilelik döneminde ve hamilelik dışındaki dönemlerde sindirim sorunlarının ve özellikle de mide sorunlarının tedavisi için aslında en önemli öneri bundan korunmaktır. Yani sorunun ortaya çıkmasını önlemek, bu soruna sebep olan faktörleri ekarte etmek gerekiyor. Bunların yanında mide ekşimesi tedavisi için;

 • Gün içindeki öğünleri yarıya bölerek az az ve sık sık yemeli,
 • Yemek yedikten sonraki ilk yarım saat, bir saat yatılmamalı, uzanılmamalı,
 • Aşırı acılı, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı,
 • Çok tuzlu yiyecekler yenmemeli,
 • Yoğurt tüketilmeli az ya da hiç tüketilmemeli,
 • Yatarken vücudun üst tarafı biraz daha yukarıda tutulmalı, bunun için baş tarafın altına destek konmalı,
 • Ne kadar acıkırsa acıksın mideyi hızlıca bir anda doldurmak yerine, yavaş yavaş çiğneyerek beslenmeye özen gösterilmeli,
 • Hamilelikte süt içmemek olmaz, içine bir kaşık bal eklenerek içilmeli,
 • Uyumadan en az 2 – 3 saat öncesinde yeme, içme bırakılmalı, sadece su içilmelidir.

Mide ekşimesi sorununun yukarıdaki önlemler ve basit tedavilerle geçmemesi durumunda, altonda yatan daha ciddi bir sorun olabilir. Bu sebeple geçmiyorsa bir sağlık kurumuna başvurulmalı ve doktorun reçete ettiği ilaçlar kullanılmalıdır. Ancak özellikle de hamilelikte asla doktorun reçete etmediği bir ilaç, arkadaş tavsiyesi ile kullanılmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *