hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Kabızlık Tehlikeli midir?

Hamile kadınların %40’ı hamilelikleri süresince kabızlığı deneyimliyor. Rahatsız edici olabiliyor ve başka rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Dolayısıyla önlemek için neler yapabileceğinizi bilmek iyi olabilir.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye sahip olduğunuzdan emin olmalı, bol bol su içmeli ve aktif kalmalısınız. Böylece kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Kabızlık hakkında daha fazlasını öğrenmek, sebeplerini ve sebep olabileceği şeyleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, büyük tuvaletinizi yapmaya daha az gitmeniz ve gittiğinizde de zorlanmanız olarak tanımlanabilir. Rahatsızlık hissedebilir, fazla ıkınabilir ve bağırsaklarınızı tam olarak boşaltamadığınız hissine sahip olabilirsiniz.

Kabızlık belirtileri şöyle:

  • Dışarı ittirmesi daha zor dışkı ve sizin için normalden daha geniş olması.
  • Haftada üç defadan daha az tuvalete çıkmak.
  • Genelde kuru, sert ve parçalı bir dışkıya sahip olmak.

Kabızlığın Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikteki hormonal değişimler, bedenin belli kısımlarının rahatlayarak bebeğe yer açmasını sağlarlar ancak kabızlığı da daha olağan hale getirirler. Gebelikte kabızlık aynı zamanda azalan fiziksel aktivitelerden ve değişen beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanabilir. Bebeğiniz büyüyüp rahminiz esnedikçe, bu bağırsaklarınıza da baskı yapar ve sindirimde gecikmelere ve engellere sebep olur.

Kabızlık Nasıl Önlenir?

Sağlıklı ve çeşitli bir beslenmeye sahip olduğunuzdan, yeterince su içtiğinizden ve fiziksel olarak aktif kaldığınızdan emin olun.

Kabızlık İçin Başka Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Eğer yaşam tarzınızdaki değişimler kabızlığa yardımcı olmazlarsa, laksatifler de bir seçenek olabilir. Hamilelikte hangilerinin uygun olduğuna dair eczacınız ile konuşabilirsiniz.

Laksatifler daha düzenli bir şekilde tuvalete çıkmanızı sağlayabilirler ve genelde bir kaç gün içerisinde etki gösterirler. Ancak onları ne kadar kullanışlı bulursanız bulun, sadece kısa süreli olarak kullanmalısınız.

Bağırsakları uyaran laksatifler, kütle oluşturan laksatif türlerine göre kabızlığı çözmekte daha başarılıdırlar. Ancak uyarıcı laksatifler karında rahatsızlık ve ishale sebep olabilirler.

Eğer sürekli kabızsanız ve uzun süre devam ediyorsa, iyiye gitmiyorsa ve dışkınızda kan varsa doktorunuzla görüşün.

Hemoroid ve Anal Fisür Arasındaki Fark Nedir?

Kabızlık hemoroide (basur) veya anal fisüre sebep olabilir.

Basur olarak da adlandırılan hemoroid, anüste oluşan şişmiş kan damarlarını ifade eder.

  • Kaşıntılı olabilirler, ağrıyabilirler ve tuvalete çıkmanızı rahatsız hale getirebilirler.
  • Tuvalet kağıdında az miktarda ve açık renkli kan görebilirsiniz.
  • Kanıtlar krem ve merhemlerin belirtileri hafifletebildiklerini gösteriyorlar ve rahatsızlık ile kaşıntıyı azaltabilirler ancak çözüm olmazlar. Hamile kadınlar hangi merhemlerin kullanılabileceğini doktorlarına danışmalılar.

Anal fisür ise anüsün dokusundaki çatlak ve yırtılmaları ifade eder.

  • Anal fisür belirtileri arasında tuvaleti yaparken keskin bir acının olması ve sonrasında derin bir yanıcı ağrının kalması bulunuyor. Ayrıca açık renkli biraz kan da görebilirsiniz.
  • Derin olmayan, sıcak bir banyo içerisinde günde bir kaç defa oturmanız, özellikle de tuvalete çıktıktan sonra, ağrının hafiflemesini sağlayabilir.
  • Eğer anal fisürünüz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşün. Bu yaygın bir sorundur ve en iyi tedavi yöntemi konusunda doktorunuz yardımcı olabilir.

Hemoroid ve anal fisür konusundaki mevcut çözümler arasında kabızlıkta olduğu gibi yaşam tarzındaki değişimler de bulunuyor. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyi sürdürmek, bol bol su içmek ve hamilelikte aktif kalmak bulunuyor.

Eğer hamilelik sırasında belirtiler konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *