hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Magnezyum Hakkında Her Şey

Magnezyum minerali bedenimizde önemli görevler yürütür. Onun kemik oluşumundaki dengeleyici fonksiyonlarının yanında, enerji metabolizmasını düzenleyici özellikleri ve 600’den fazla enzimi aktifleştiren yapısı son dönemlerde bilinir hale geldi. İyi bir magnezyum dengesinin olması bizi strese daha dirençli hale getirir ve kardiyovasküler sistemi yönetir, sağlıklı bir tansiyona sahip olmamızı sağlar. Bunun yanında magnezyum kas kasılmaları için de önemli çünkü kasların gevşemelerinde rol oynuyor. Onun bu rahatlatıcı etkisinden dolayı magnezyum hamile olmayan kadınlar için de önemli çünkü dengeli magnezyum düzeyleri sancıları ve adet ağrılarını da azaltabilir.

Magnezyumun Kaslarımızdaki Etkileri Nelerdir?

Normal bir şekilde işlev göstermek için kaslarımızın magnezyum ve kalsiyum arasında bir dengeye ihtiyacı vardır. Kalsiyum kasların gerilimi için, magnezyum ise rahatlamaları için gerekli. Eğer kaslardaki kalsiyum düzeyi magnezyum eksikliğinden dolayı artarsa, kas rahatlayamaz ve kramp oluşur. Magnezyumun krampları açan yapısı ise hücre duvarlarını geçirimsiz yapmasından geliyor ve böylece elektrolit dengesi normale dönüyor. Kalsiyum ve potasyum ile sodyum gibi diğer elektrolitlerin kas ve sinir hücrelerine gelişi engelleniyor. Bu da sinir hücrelerinin gerginliğini azaltıyor ve krampları daha az muhtemel hale getiriyor.

Magnezyum Eksikliği Gebeliği Nasıl Etkiler?

Pek çok hamile kadın bacak kramplarından ve karın ağrılarından şikayet eder ve sebebi genelde magnezyum eksikliği olur. Diğer magnezyum eksikliği belirtileri arasında güçlü çarpıntılar ve bitkinlik bulunuyor. Bunların hepsi hemen endişe etmenizi gerektirmiyor ancak yine de vücudunuzdan gelen mesajları dinlemeli ve mümkünse magnezyum eksikliği testi yaptırmalısınız. Eğer hamilelikte ağır bir magnezyum eksikliği yaşarsanız, kasılan rahim gevşeyemez. Bunun sonucunda kramplar erken doğum sancılarını tetikleyebilirler ve erken doğum pek çok sağlık problemini beraberinde getirebilir. Magnezyum eksikliğinde, onun kalp damar sistemindeki dengeleyici etkisi ortadan kalkar ve hamilelik tansiyonu da oluşabilir. Buna ek olarak magnezyum eksikliğinin preeklampsinin bir öncülü olduğundan şüpheleniliyor ve hamilelik bulantılarını da arttırabilir.

Magnezyum eksikliği hemen giderilebilirse belirtiler hafifler ve kalıcı bir hasar olmaz. Bu nedenle dengeli magnezyum düzeyleri anne ve bebek için önemli.

Hamilelik ve Emzirmede Ne Kadar Magnezyum Almalı?

Alman Beslenme Topluluğu, hamile kadınlar için günde 310 mg magnezyum alımı öneriyor. Bunun sebeplerinden birisi hamilelikteki hormonal değişimler ve buna bağlı idrardan magnezyum atımındaki artış. Ayrıca magnezyum embriyonun hücre bölünmesinde ve büyümesinde büyük rol oynuyor. Hamileliğin geç dönemlerinde, doğmamış bebek magnezyum ile desteklenmeli. Hamileliğin son 3 ayında, embriyonun gelişen kemik ve kaslarında 7 mg kalsiyum depolanır.

Emziren kadınlar da 390 mg gibi yüksek bir miktara gerek duyuyorlar çünkü aldıkları magnezyumun bir kısmı anne sütü ile bebeğe geçiyor ve anne sütünün her 100 ml’sinde 3 mg magnezyum bulunuyor. Yenidoğan bebeğin bu biyofaktör desteğe acilen ihtiyacı var.

Hamilelikte Magnezyum Takviyesi Ne Kadar Süre Alınmalı?

Magnezyum eksikliği riski yaşamamak için, daha gebe kalmayı düşünürken magnezyum düzeylerinizi yükseltmeniz iyi bir fikir olabilir. Pek çok doktor takviyeyi gebelik ve emzirme dönemi bitene kadar almayı öneriyor. Böylece anne ve çocuğun magnezyum düzeyleri bu önemli aylar boyunca yeterli düzeyde kalıyor.

Hangi Gıdalarda Magnezyum Bulunuyor?

Kuruyemiş ve çekirdeklerde en yüksek dozda magnezyum bulunur ve bu konuda lider ayçekirdeği ve keten tohumu. Bunların 100 gramında 420 ve 350 mg magnezyum bulunuyor. Ancak buğday çekirdeği ve yulafta da dikkat çekici oranda bulunuyor. Bir porsiyum renkli müsli ve içine eklenecek iki tane muz dilimi, günlük magnezyum dozunu neredeyse tamamlar. Üzerine bir de magnezyum zengini bir maden suyu içerseniz yeterli gelir. Yine de her üç kadından birisi yeterli düzeye ulaşamıyor çünkü bedenlerimiz bitkisel gıdalardaki magnezyumdan tamamen faydalanamaz. Çünkü bitkisel gıdalardaki fitalatlar, magnezyuma bağlanırlar ve biz de çoğunu dışarı atarız.

Hamilelikte Magnezyumun Yan Etkileri

Sağlıklı bireyler magnezyumun fazlasını kandan böbreklere geçirirler ve oradan da idrara geçirerek atarlar. Eğer tek seferde çok fazla magnezyum alırsanız, bu doz vücudunuzdan dokunulmadan geçer ve bu defa dışkı ile atılır. Çünkü fazlası alındığında daha azı emilir. Bunun yan etkisi de genelde gebelikte bir problem haline gelen kabızlığı yok eden magnezyum kaynaklı laksatif etkidir.

Gün içinde küçük dozlarda magnezyum almak bu yan etkiyi kolayca önleyebilir. Örneğin efervesan tabletler suda çözündükten sonra gün içinde azar azar içilebilirler. Alternatif olarak daha düşük dozlarda magnezyum içeren takviyeler de alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *