hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte ödemi azaltmanın yolları

Hamilelikte ayaklar ve eller neden şişer?

Şişlik (ödem) gebelikte sık görülür, çünkü vücudunuz normalden daha fazla sıvı tutar. Vücudunuzda herhangi bir yerde şişlik olabilir, ancak bacaklarınızı, ayak bileklerinizi, ayaklarınızı ve parmaklarınızı etkileme olasılığı yüksektir. Bebeğiniz büyüdükçe, genişleyen rahminiz (uterus) pelvisinizdeki kan damarlarına baskı yapar.

 

İnferior vena kava isimli büyük damar, kollarınıza ve bacaklarınıza kan akışı sağlar. Bebeğinizin ve dolayısıyla rahminizin baskısı o bölgedeki kan dolaşımını yavaşlatır ve kanın birikmesine neden olur, bu da ayaklarınız ve ayak bileklerinizin şişmesine neden olur. Hamileliğinizin sonuna doğru, şişlik ellerinizi de etkileyebilir. Eğer yüzük takıyorsanız, parmaklarınız üzerinde sıktığını hissedebilirsiniz ve bir süre yüzük takmayı bırakmanız gerekebilir. Şişliğiniz nerede olursa olsun, gün geçtikçe daha da kötüleşir. Su birikmesi artar ve yerçekimi her şeyi aşağı doğru çeker. Sıcak hava da ödemi daha da kötüleştirebilir.

 

Ayaklarınızda, ellerinizde ve bileklerinizdeki şişlik; rahatsız edici, ağır ve bazen iğne batıyormuş gibi hissettirebilir. Şişlik, birçok hamile kadın için görsel endişe kaynağıdır.  Bacaklarınızı ya da ayak bileklerinizi örtmek ve rahat olmak istiyorsanız; koyu renk tayt, pantolon veya maksi elbiseler giyebilirsiniz.

Hamilelikte ödem ne kadar yaygındır?

Özellikle üçüncü trimesterde ödem çok yaygındır. Sağlıklı gebe kadınların % 80 kadarı, gebeliğin son dönemlerinde, bacaklarının özellikle alt kısmında ödem geliştirir. Hamilelikte şişlik normal olmasına rağmen bu genellikle bir endişe nedeni değildir. Ancak, çok nadiren ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

 

Yüzünüzde, ellerinizde veya ayaklarınızda ani veya şiddetli şişlikler varsa, doktorunuzu arayın. Bu bir preeklampsi belirtisi olabilir. Preeklampsi sizin ve bebeğiniz için ciddi bir durumdur. Sadece bir bacağınızda ısı ve şişlik hissediyorsanız, hemen doktorunuzu arayın. Küçük bir ihtimal de olsa, kan pıhtılaşması gerçekleşebilir. Buna, tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyacağınız derin ven trombozu (DVT) denir.

 

Derin ven trombozu (DVT) belirtileri şunlardır:

 

 • Bacaklarınızdan birinde ağrı, şişme veya hassasiyet, genellikle baldırlarda
 • Bu bölgede yoğun bir ağrı ve sıcaklık
 • Deride kızarıklık, özellikle de baldırlarda

Hamilelikte ödemi azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Diüretik denilen ilaçlar hamilelikte önerilmemektedir. Diüretikler, böbreklerinizin su ve sodyum salmasına yardımcı olur, böylece sıvı atılır. Diüretik kullanmak yerine, şişliği kontrol etmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin:

 

 • Mümkün olduğunda ayaklarınızı yukarı kaldırın, bu kan dolaşımına yardımcı olacaktır. İşyerinde masanızın altına bir yükselti ya da kutu koyun ve ayaklarınızı onun üzerine uzatın. Evde ve yatakta, yan yatmaya çalışın, çünkü bu inferior vena kava üzerindeki baskıyı azaltır ve bebeğiniz için daha güvenlidir.

 

 • Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın. İş yerinde düzenli şekilde molalar verin. İşvereninize, hamileliğinizin riski ile ilgili bilgi verin.
 • Ayak egzersizleri ayak bileği şişliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayağınızı 30 kez yukarı ve aşağı bükün. Diğer ayağınızda da tekrarlayın. Aynı hareketi ellerinizde de deneyin.
 • Rahat ayakkabılar giyin. Hatta son üç aylık dönemde daha büyük ayakkabılar almanız gerekebilir.
 • Rahatsız edici olsa da, ödemin sonsuza dek sürmeyeceğini kendinize hatırlatmaya çalışın. Diğer birçok hamilelik gibi, bebeğinizi kucağınıza aldıktan kısa bir süre sonra ödem ortadan kalkacaktır.
 • Şişliği hafifletmek için diğer doğal yöntemler deneyebilirsiniz.
 • Sol yanınıza uyuyun. Bu, vücudunuzun alt yarısından kalbinize (inferior vena cava) kan veren büyük damardaki baskıyı alır. Bacaklarınızı hafifçe yastıklar ile kaldırdığınızda da ödemi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Varis çorapları giyin. Sağlık uzmanınız, gün boyunca destekleyici tayt veya çorap giymenizi tavsiye edebilir.
 • Her gün fiziksel olarak aktif olun. Yürümek, kondisyon bisikletine binmek veya havuzda yüzmek iyi birer egzersizdir.
 • Havuzda durun ya da yürüyün. Ayak ve ayak bileği şişmesi için su basıncının kullanımı hakkında çok az araştırma olmasına rağmen, bir havuzda ayakta durmak veya yürümek, bacaklardaki dokuları sıkıştırmaya yardımcı olur ve hamilelik sırasında ödemin geçici olarak rahatlamasını sağlayabilir.
 • Gevşek kıyafetler giyin. Sıkı giysiler kan akışını kısıtlayabilir.

Sonuç Olarak;

Bazı araştırmalar, ayakların, ellerin ve kulakların belirli bölgelerine basınç uygulanması ile gerçekleştirilen ayak masajı ve refleksolojinin, hamilelik sırasında ayaklar, eller ve bileklerde meydana gelen ödemin azalmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, şişlik sıvı tüketimini kısıtlamanız gerektiği anlamına gelmez. Günde en az 8 ila 10 bardak su içerseniz, sanılanın aksine su tutmaz ve ödemin atılmasına yardım eder.

 

Hamilelik sırasında hafif ayak ve ayak bileği şişmesi normal olsa da, ağrılı olan ani şişlik (özellikle tek bir bacakta ise) bir kan pıhtısı oluştuğunun (derin ven trombozu) göstergesi olabilir. Şişmede ani bir artış, kan basıncınızın normalden daha yüksek olduğu anlamına da gelebilir. Her iki durum da hızlı bir değerlendirme ve tedavi gerektirir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *