hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte yorgunluk ve doğal çareler

Hamileyken yaşadığınız hormonal değişiklikler, ilk ve üçüncü trimesterde aşırı halsizliğe neden olabilir. Ayrıca sabah bulantısı ve varsa diğer çocuklarınıza bakmak da yorgunluğunuzu katlar. Yorgunluk bebeğinize zarar vermez, ancak mümkün olduğunca çok dinlenmeye çalışmalısınız.

 

Neden bu kadar halsizsiniz?

Yorgunluk, birçok kadın için hamileliğin erken belirtilerinden biridir ve tahmin edebileceğiniz gibi, yepyeni bir yoğunluk seviyesinde yorgun hissetmeniz normaldir. Uykusuzlukta olduğu gibi, yorgunluk da hamileliğin vazgeçilmez bir parçası olarak karşınıza çıkar. Bu yüzden, aynı zamanda halsiz, yorgun ve genellikle enerjiniz düşük hissedersiniz.

 

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri, aniden başlayan açıklanamayan yorgunluktur. Yorgunluk hissinin size ya da bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz. Fakat bu yorgunluk hayatı daha da zorlaştırabilir.

 

Bel ağrısı, sırt ağrısı, el ve ayaklarda şişlik gibi sorunların yanı sıra; doğum ve bebeklerle ilgili garip rüyalar veya kabuslar görebilirsiniz. Bu hamilelik sırasında endişelenecek bir şey değildir. Bununla birlikte, eğer endişe duyuyorsanız, biriyle konuşmak, tavsiye ya da destek almak ya da rahatlama ve nefes alma teknikleri uygulamak size yardımcı olabilir.

Hamileliğin her aşamasında halsizlik

İlk üç aylık dönemde halsizlik

Vücudunuz fazla mesai yapmaya başladı ve bunu ilk üç aylık dönemde veya 12 haftalık hamilelik döneminin sonuna kadar hissedeceksiniz. Bir bebeğin yaşam destek sisteminin hazırlanması için oldukça enerji gerekiyor. Bunun daha düşük kan şekeri ve tansiyon ile birlikte, metabolizma hızında artış ile devam etmesi muhtemeldir.

 

Gece erkenden yatağa gitmek isteyecek ve gündüz kestirmek için herhangi bir fırsat kollayacaksınız. Ekstradan tükenmek hamileliğin kuralıdır. Bu, yaşayabileceğiniz (tamamen normal) duygusal dengesizlikle birlikte daha içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

 

İkinci üç aylık dönemde halsizlik

Endişelenmeyin, dokuz ayın dokuzunda da halsiz hissetmeyeceksiniz. Özellikle ikinci üç aylık dönemde, muhteşem bir enerji patlaması sizi bekliyor olacak. Çoğu kadın hamileliğin ortasında daha az yorgun ve daha fazla enerjiye sahip olduğunu bildirmektedir. Bu dönemi iyi değerlendirmeli ve kendinizi fazla yormamaya çalışmalısınız.

 

Üçüncü üç aylık dönemde halsizlik

Neredeyse yorgunluğun ne demek olduğunu unutmaya başlamışken, hamilelik yorgunluğu genellikle 28 haftalık hamilelikte kaldığı yerden devam etmeye başlar. Bu aşamada bebeğinizin gerçekten hızlı bir şekilde büyüdüğü göz önüne alındığında, enerjinizin azalmasını normal karşılamalısınız.

 

Hamilelikte halsizlik başka bir şeyin belirtisi olabilir mi ve bebeğe zarar verebilir mi?

Hamilelik sırasında normalden çok daha fazla yorgunluk hissetmek ve bu nedenle neredeyse hep uyumak istemek son derece normaldir; bunu artık biliyorsunuz. Ancak bazen, yorgunluk ve halsizlik, diğer semptomlarla birlikte, başka bir şeyin işareti olabilir. Aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuzu arayın:

 

Yorgunluğunuza rutin olarak çok alakalı olmayan, umutsuzluk gibi depresyon belirtileri eşlik ediyor.

Yorgunluğunuz sabit ve nefes darlığı yaşıyorsunuz. (Anemi olabilirsiniz.)

Aşırı halsiz düştünüz. Bazı kadınlar, genel yorgunluktan daha ciddi olan ve bitkinliğe yol açabilen gebelik uykusuzluğu sorunundan şikayetçidir.

Hamilelikte halsizlik için doğal yöntemler

 

  • En belli başlı öneri, yapabileceğiniz kadar dinlenin. İnsanların önerdiği tüm yardımları kabul edin ve genel sağlığınıza dikkat edin.
  • Hamilelik yastığı ve farklı uyku pozisyonlarını deneyin. Hamileliğin farklı aşamalarında çok işe yarar.
  • Uyumaya başlamadan önce, (sizin için uygun bir şekilde) rahatlamak için biraz zaman ayırın. Örneğin, doğum öncesi kursunda nefes tekniklerini öğrenebilirsiniz ve böylece yatmadan önce rahatlayabilirsiniz.
  • Muhtemelen böyle düşünmeyeceksiniz, ama düzenli ve hafif egzersiz yorgunluğun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Ancak maraton koşun demiyoruz. Hamilelik yogası, yüzme ya da yürüyüş gibi düşük tempolu bir şey deneyebilirsiniz
  • Uykusuzluk sizi endişelendiriyorsa, sevdiklerinizden veya bir doktordan destek alın

 

Hamilelikte halsizlikle mücadele etmek için ne yemelisiniz?

Yedikleriniz enerji seviyenizi etkileyebilir, bu yüzden aşağıdaki besinlerden yeterince tükettiğinizden emin olun:

 

  • Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, yumurta, sardalye ve fasulye gibi demir açısından zengin besinler
  • Kepekli tahıllar, kahverengi ekmek ve esmer pirinç gibi yavaş salınımlı, lif açısından zengin gıdalar (kabızlık ile mücadele için de yararlıdır)
  • Protein
  • C vitamini (demir emilimine yardımcı olur)
  • Su

 

Şekerli yiyecekler, içecekler ve kafein; yorgun hissettiğinizde cazip bir enerji yükselticidir ancak aşırı şeker tüketimi, sizi sonrasında daha da kötü hissettiren şeker dalgalanmalarına neden olur. Demir emiliminden ve demir eksikliğinden dolayı da halsiz olabilirsiniz. Bebeğinizin büyümesini etkileyebileceğinden çok fazla kafein bırakılması önerilir (günde 200 mg. yeterlidir).

 

Ya uyuyamazsanız?

Hamilelikte uykusuzluk çok yaygındır ve başa çıkmak çok zordur. Eğer uyku düzeninizin bozulduğunu fark ettiyseniz çok fazla endişelenmeyin. Olabildiğince dinlenmeye çalışın. Kafein ve şekeri azaltmayı deneyebilir ve yatmadan önce hafif bir egzersiz veya gevşeme teknikleri yapmayı deneyebilirsiniz, ancak gerçekten endişeliyseniz, doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte halsizliği yönetme stratejileri

Çok fazla meyve yiyebilirsiniz. Özellikle yavaş çözünen karbonhidratlar tüketin. Çikolata enerjinizi yükseltmek için iyidir, ancak etkisi uzun sürmez. Doktorunuz her şeyin yolunda gittiğini söylediyse, mümkün olduğu kadar dinlenin ve hamileliğinizin halsizlikle geçeceğini kabul edin. Sabahları lifli gıdalar tüketin. Bol bol protein ve yeşil yapraklı sebzeler yiyin. Öğlen hafif bir yürüyüş yapın ve akşam yatmadan önce rahatlamaya çalışın.

 

İş yerinde işvereninizin, size anlayış göstermesini rica edebilirsiniz. Eğer hamileliğe bağlı genel bir halsizliğiniz varsa, iş yükünüzün azaltılması gerekebilir. Ayrıca en yorgun hissettiğiniz dönemlerde, günlük izinler alabilirsiniz. Halsizliğinizin bir besin eksikliğinden (örneğin, demir eksikliğine bağlı anemi), kaynaklandığını düşünüyorsanız gerekli takviyeleri almak, tekrar enerjik hissetmenize yardım edebilir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *