hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hiperekojenik Barsak

hiperekojen barsak

Hiperekojenik Barsak

Hiperekojen barsak durumunda ultrason kontrolleri sırasında gebeliğin karın bölümünde barsakların bulunduğu alanda beyaz renkte alanlar tespit edilir. Yaklaşık olarak her yüz gebelikten birinde görülen bu durum, gebeliğin 2. Üç aylarında görülmektedir. Genellikle de tedaviye gerek kalmadan hamilelik ilerledikçe kendiliğinden düzelir. Gebeliğin 3. Üç aylarından sonra ise ekojenik yani hiperekojen barsak izlenmesi söz konusu olabilir.

Hiperejenik barsak görüntüsü olan hamileliklerin yaklaşık olarak %50 ve %80 oranında herhangi bir problem meydana gelmediği görülmektedir. Ancak nadir olarak aşağıdaki durumlar söz konusu olabilir:

  • Down sendromu,
  • Down sendromu dışında kromozomal anomaliler,
  • Kistik fibrozis,
  • Enfeksiyonlar,
  • Bağırsaklarla ilgili sorunlar,
  • Amnion suyu içerisine kanama olması ve bebeğin bu sıvıyı yutması,
  • Amnion sıvısının yani bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvının zarlarının enfeksiyon kapması, gibi olumsuzluklar söz konusu olabilir.

Yapılan aralıkla ultrason kontrolleri sayesinde ekojenik barsak mevcudiyetinin devam edip etmediği ve kendiliğinden kaybolup kaybolmadığı takip edilir. Ayrıntılı ultrasonografi ile buna eşlik eden diğer anomaliler araştırılır. Ekojenik barsak tespit ettiğinde uygulanacak farklı test ve araştırmalar konusunda henüz karara varılmış bir durum söz konusu değildir. Ultrasonografi ve diğer tarama test neticeleri ele alınarak; kromozomal anomali, kistik fibrozis, CMV – toxoplazma gibi enfeksiyonları değerlendirmek için amniosentez yapılması gerekebilir. Fetus gelişme geriliği ve oligohidramnios açısından sık sık takip edilmelidir.

Şayet bu duruma ek olarak farklı bir anomali söz konusu değilse, diğer değerlendirmeler ve testlerin normal çıkması durumunda, risk oranlarının azaldığı bilinmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *