hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

HSG (Rahim Filmi) Sonrası Hamilelik Olasılığı

rahim filmi sonrası

Doğal yollarla gebelik elde edemeyen kadınlar kısırlık şüphesiyle doktora başvurduklarında, sıklıkla kullanılan kısırlık teşhis yöntemlerinden birisi HSG’dir. Kısa adı HSG olan Histerosalpingografi, ilaçlı rahim filmidir. Kadının rahmine silindirik şekilli bir boru yardımıyla X ışınlarına duyarlı, boyalı bir ilaç verilerek rahim ağzı, rahim içi, karın boşluğu ve tüplerin yapısal ve fonksiyonel durumlarının incelenmesine rahim filmi denilmektedir. Rahim filminde verilen ilacın rahimde, karında ve tüplerde dolaşım hızı, şekli incelenerek miyom, polip, kist gibi olağan dışı oluşumların var olup olmadığı ve tüplerin tıkalı olup olmadığı teşhis edilir, olası kısırlık sebepleri bulunmaya çalışılır.

Rahim filmi hastaya rahatsız edici düzeyde ağrı, acı vermediğinden, yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir süre aldığından ve uygulama öncesinde fazla bir hazırlık gerektirmediğinden kısırlık tanılarında sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak tüplerin açık görünmesi veya kapalı görünmesi durumunda % 100 net bilgiler verdiğini söylemek pek mümkün değildir. Zira yaklaşık % 15 oranda yanılma payı olduğu bilinmektedir. Çünkü rahim filmi çekilirken kadın kendini yeterince rahat hissetmiyorsa tüplerde spazm adı verilen kasılmalar meydana gelebilmekte ve bu da tüpleri tıkayabilmekte, ilaçlı sıvının tüplerden geçişini engelleyebilmektedir. Böyle durumlarda HSG sonrasında, bir de laparoskopi yapılarak daha gerçekçi veriler elde edilmektedir.

HSG filminde tüplerden birinin kapalı çıkması durumunda hamile kalma ihtimali nedir?

İlaçlı rahim filminde rahim içine verilen sıvının; rahme yayılışı, tüplerden geçişi ve karında dağılışı izlenmektedir. Eğer ilaçlı sıvının tüplerden birinin içinden rahatlıkla geçtiği diğerinden ise geçemediği gözlenirse, bu durum tüplerden birinin kapalı olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Normal şartlarda kadının tüplerinden birisi tamamen açıksa kadının hem doğal yollarla hem de aşılama yöntemiyle gebe kalma ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple rahim filminde tüplerinden birisi kapalı olarak görülen kadının doğal yollarla gebe kalma şansı vardır.

HSG filminde tüplerin her ikisinin de kapalı çıkması durumunda hamile kalma olasılığı nedir?

Rahim filminde tüplerin ikisinin de kapalı olarak gözlemlenmesi normalde kadının doğal yollarla gebe kalma şansının olmadığını göstermektedir. Bu durumda bir kez de laparoskopi yapılması uygun olacaktır. Ancak iki tüpün de tamamen kapalı olduğu kesin olarak tespit edildiğinde, gebelik için tek şans tüp bebek yöntemidir. Kadının yaşı ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanması gerekir.

HSG’nin tedavi edici özelliği var mıdır?

İlaçlı rahim filmi çekimi hem teşhis hem de tedavi özellikleri gösteren bir yöntemdir. HSG filminde tüplerin tıkalı olduğu gözlendiği halde bazı kadınların sonraki 6 ay içinde doğal yollarla gebe kaldığı tespit edilmiştir. Bu durum öncelikle HSG’de var olan yanılma payından, yani tüplerin kasılması sonucu sıvının geçememesi ve tüplerin tıkalı olarak gözlemlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumdaki ikinci seçenek de tüplerin tamamen değil de kısmen tıkalı olduğu koşullarda, rahim içine verilen ilaçlı sıvının tüplerdeki tıkanıklığı açması ve sonrasında ise kadının doğal yollarla gebe kalabilmesi şeklindedir. Öyle ki HSG çekilen kadınların, HSG çekilmeyenlere oranla doğal yollarla gebe kalma oranlarının daha yüksek olduğu da bilinmektedir. İşte bu sebeplerle HSG’nin sadece teşhis değil, tedavi özelliğinin de olduğu söylenebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *