hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kemik Erimesinde Sigaranın Etkileri

kemik-erimesi4

Kemik erimesi, genellikle kadınlarda menopoz sonrasında değişen hormon dengelerinden dolayı karşılaşılan bir rahatsızlık ancak kemik erimesiyle sadece bu dönemden geçmiş kadınlar karşılaşmıyorlar. Zira tıbbi olarak osteoporoz olarak adlandırılan bu rahatsızlık, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülebiliyor, ayrıca menopoz haricinde beslenmeden tutun da hareketliliğe kadar çok sayıda farklı faktörden kaynaklanabiliyor. Bu nedenle kemik erimesini ciddiye almak ve henüz bu rahatsızlıkla karşılaşmadan gerekli önlemleri almak gerekiyor.

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi, hem genetik hem de çevresel faktörlerden kaynaklanan ve vücutta bulunan kemiklerin giderek yoğunluklarını kaybetmeleri ile sonuçlanan rahatsızlıklardan birisi. Kemiklerde ortaya çıkan yoğunluk kaybı ve büyüyen gözenekler ise maalesef sık sık kemiklerin kırılmasına, zayıflamasına ve vücudun da küçülmesine neden oluyor. Dolayısıyla çok ciddi ve önlem alınması gereken bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

Kemik Erimesinde Sigaranın Etkileri

Kemik erimesinde tek etkili olan şey elbette sigara değil ancak sigaranın bu konuda bir hayli etkili olmasından dolayı bu etkilere kısaca bir göz atmak, ondan korunmak için çok değerli bir bilgi sağlayacaktır.

Sigaranın içerisindeki toksik maddeler, vücudun her yanında olduğu gibi kemiklerde de büyük bir hasara neden oluyorlar. Zira kemiklerin üretilmesinden sorumlu olan hücreler, sigaradaki toksinlerden büyük oranda etkileniyor ve onların çalışmasına engel oluyorlar. Bilhassa kemik erimesine yatkın olan ve hali hazırda bu sürece girmiş olan kişilerde, kemiklerin üretimi iyice zor bir hale geliyor ve dolayısıyla rahatsızlığın yan etkileri de giderek artıyor.

Sigaranın bir diğer etkisi ise bağırsaklardaki kalsiyum emilimini azaltması. Dolayısıyla sigara kullananlar, maalesef bol miktarda süt ve süt ürünü alsalar dahi bunu tam anlamıyla değerlendiremiyorlar. Çünkü sigaradaki maddeler bağırsakların çalışmasını da etkiliyorlar ve bu nedenle kalsiyum tam olarak alınamıyor. Kemiklerin gelişimi ve tamiri için yüksek oranda kalsiyum gerekmesi bu işi daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Kadınların menopoz sonrasında kemik erimesi riskiyle karşı karşıya gelmelerinin en büyük sebebi, östrojen üretimindeki büyük düşüştür. Sigaranın kendisi ise östrojen üretimini baltalamaktadır ve dolayısıyla kemik erimesine zemin oluşturmaktadır. Sigara içen kadınların menopoza içmeyen kadınlardan bir iki sene daha erken girdiklerini de dikkate alırsak, sigaranın her iki anlamda da östrojen üretimine büyük zarar verdiği söylenebilir.

İnsan vücudundaki kemik yıkımı ve yapımı süreci sürekli devam eder. Ancak sigaradaki toksik maddeler, kemik yıkımını hızlandırıcı etkiye sahip oldukları için, yıkım ile yapım arasındaki denge kaybolur. Bu durum ise kemiklerin  yıllar içerisinde giderek daha da zayıflamalarına sebep olur.

D vitamini üretimini zorlaştıran ve karaciğerde östrojen parçalanmasını da arttıran sigara, neredeyse her anlamda kemikler için büyük zararlara sahip.

Sigarayı Bırakınca Riskler Azalır mı?

Sigarayı bırakmak elbette sigaradan kaynaklı çoktan gerçekleşmiş kemik hasarlarını gidermeyecektir ancak daha fazla zarar verilmesine engel olacaktır. Bunun yanında, sigaranın vermiş olduğu zararlar da yıllar içerisinde vücut tarafından tamir edilecektir ve uzun vadede sigara içmemiş bir kişi ile aynı düzeye gelmek mümkün olacaktır. Dolayısıyla bu yaşa kadar içtim, bundan sonra bıraksam ne olur dememek gerekiyor.

Lakin sigaranın bu konuda tek sorumlu olduğunu düşünmeyin. Hareketsiz bir yaşam, alkol ve kafein alımı, sağlıksız ve düzensiz beslenme, stres, uykusuzluk ve hormonal bozukluklar, en az sigara kadar kemik erimesinden sorumlular. Bilhassa ailesinde kemik erimesi geçmişi olanlar, bu rahatsızlıktan biraz daha yüksek etkilenme ihtimaline sahipler. Bol bol spor yapmak, düzenli uyumak, süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek, alkol ve kafeinden uzak durmak, hatırı sayılır oranda bir koruma sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *