hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Otomatik Yumurtlama Tarihi Hesaplama

Hatırladığınız son adet tarihinizi giriniz.

yumutlama hesaplama

Hamilelik düşünen kadınlar için yumurtlama döneminin hesaplanması çok önemlidir. Korumasız düzenli ilişkiye girdiği halde gebelik elde edemeyen çiftlerde ilk olarak yumurtlama durumuna, yumurtalıkların fonksiyonlarını gerçekleştirip gerçekleştirmediğine bakılmaktadır. Bunun tespit edilebilmesi için de kadının adet döngüleri içinde geçen zaman dilimi ve bu döngülerin düzenli olup olmadığı önem taşır. Zira düzenli yumurtlamadan bahsedilebilmesi için kadının iki adet kanaması arasında 21-35 gün arasında bir zaman diliminin olması gerekmektedir. Bu süre adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren bir sonraki adetin başlama gününe kadar olan zaman dilimini kapsamaktadır. Adet kanamaları düzenli olarak gerçekleşen kadınlarda yumurtlama dönemi bir sonraki adet kanamasının başlangıcından 14 gün öncesinden itibaren geçecek olan yaklaşık bir haftalık zaman dilimi kapsar. Örneğin 35 günde bir adet olan kadının yumurtlama dönemi bir önceki adetin ilk gününden itibaren sayılan 26. gün itibariyle başlar. Başka bir hesaplamayla 25 günde bir adet olan kadının yumurtlama dönemi en son adet kanamasının başladığı günden itibaren sayıldığında 12. gün ile başlayan haftayı kapsamaktadır. Bu hafta içinde düzenli olarak 2 günde bir korumasız cinsel ilişkiye giren çiftlerde gebelik elde edilme ihtimali yüksektir.

Yumurtlama ne kadar sürer?

Yumurtlama işlemi anlık bir olaydır ve bir yumurta sadece 24 saatlik bir süre canlı kalabilir. İşte bu bir gün içinde yumurta sperm ile birleşirse döllenme ve dolayısıyla gebelik gerçekleşebilir. Yumurtlama döneminin 1 haftalık bir süreyi kapsıyor olma nedeni ise bu bir hafta içinde yumurta oluşabilecek olmasıdır. Yumurtanın bir gün kadar kısa ömürlü olmasına karşılık spermler 2-3 gün canlı kalabildiklerinden yumurtlama gerçekleşemeden 2 gün önce ilişkiye girilmiş ve spermler kadının rahmine düşmüş olsalar da 2 gün canlı kalan spermin oluşacak yumurtayı dölleyebilme ihtimali vardır. Bu sebeple de bu bir haftalık süre içinde düzenli olarak ilişkiye girmek gebelik şansını artırır.

Yumurtlama döneminde her gün ilişkiye girmek gebelik şansını artırır mı?

Yumurtlama döneminde her gün değil de 2 günde bir ilişkiye girilmesinin önerilme sebebi, gebelik için yeterli sayıda, kalitede, olgunlukta ve hareketlilikte sperme ihtiyaç duyuluyor olmasıdır. Her gün cinsel ilişkiye girerek boşalan erkeğin sperm rezervi yeterince kaliteli olamayacağından yumurtlama gerçekleştiğinde yumurtayı dölleyecek kalitede sperm elde edilemeyebilir. Yumurtlama anlık bir olaya olduğundan ve bir yumurta sadece 24 saat canlı kalabildiğinden o 24 saat içinde kaliteli bir spermle birleşmesi önem taşımaktadır. Aynen bu paralelde aşılama tedavisi için erkekten sperm alınacağı zaman erkeğin 3 gün cinsel ilişkiye girmemiş olması istenmektedir. Çünkü bu süre içinde spermler birikecek, olgunlaşacak ve çok daha kaliteli spermler elde edileceği için gebelik ihtimali de artacaktır.

Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama tarihi nasıl hesaplanır?

Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama tarihini belirlemek zordur. Ancak bir önceki adetin başlangıcından itibaren bir sonraki adetin başlama gününe kadar sayılarak ortalama bir yumurtlama zamanı bulunabilmektedir. Her adet kanaması başlamadan 14 gün önce yumurtlama döneminin başladığı düşünülür ve bu sayede yaklaşık hesaplama yapılabilir. Ayrıca adet kanamaları düzensiz olanlarda gebelik denemelerinden önce, bir doktora başvurarak yumurtlamayı düzenleyici, adet döngüsü düzenleyici tedaviye başlanabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *