hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Progesteron Hormonu Nedir?

progesteron

Kadınlarda üreme fonksiyonlarının işleyebilmesi, gebelik gerçekleşebilmesi için salgılanması gereken hormonlar bulunmaktadır. Vücutta salgılanan bu hormonların değeri kadının gebe kalabilme ihtimalini de belirlemektedir. Normal ya da normale yakın değerlerde bu hormonlar salgılandığında gebelik gerçekleşmekte ve gebelik boyunca da hormon seviyeleri artıp azalmaktadır. İşte kadınların özellikle gebelik süresince inişli çıkışlı ruhsal ve fiziksel durumlarının sebebi de artan, azalan hormon seviyeleridir. En önemli gebelik hormonları HCG, Östrojen, Oksitosin, Relaksin ve Progesterondur. HCG Hormonu kadının hamile olduğunun garantisidir. Yapılan testte HCG pozitif çıktığında, gebelik meydana gelmiş demektir. Östrojen hormonu; anne adayının vücudunu emzirmeye, bebeği taşımaya hazırlamakta ve embriyonun rahim yüzeyine tutunabilmesini sağlamaktadır.

Progesteron hormonu ne işe yarar?

Progesteron hormonu, döllenen yumurtayı içinde barındıracak olan rahim iç dokusunun istenen özelliklerde olmasını ve yerinde durabilmesini sağlamaktadır. Oksitosin hormonu; doğumun gerçekleşmesini sağlar ve doğum sonrasında anne adayı bebeğini emzirirken göğüslerden süt gelmesine yardımcı olur. Relaksin hormonu ise gebeliğin başlangıç evresinde yeni kan damarlarının oluşumuna ve dolayısıyla yeni döllenmiş yumurta için en uygun ortamın oluşmasına yardım etmektedir.

Progesteron hormonu ve gebeliğe etkisi

Kadınların ön hipofiz bezinden salgılanan lutein yapımında görevli hormonun idaresiyle yumurtalıklardan salgılanan Progesteron hormonu; kadınlarda adet döngüsü ve gebelik oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Bu hormonun seviyesi yumurtlamanın hemen ardından yükselir ve gebeliğin devam etmesi için sürecin son anına kadar belli bir seviyede kalır. Progesteron kasları rahatlatarak, ekstra kasılmaları önler ve bu sayede rahim iç dokusu da bulunması gereken yerde kalabilir. Progesteron kadınların iki adet dönemi arasındaki 14. günde salgılanmaya başlar, rahim içi zarı kabartarak döllenen yumurtanın rahim içinde kalmasını ve gebeliğin devam etmesini sağlar. Ayrıca gebe olmayan kadınlarda adet kanamalarının devam etmesi de progesteron hormonunun işlevlerindendir. Ancak progesteron kasları gevşettiğinden bağırsaklarda gaz oluşur, vücutta sıvı birikir, şişkinlik ve ödem meydana gelir.

Progesteron hormonunun yarattığı şişlik, ödem ve gaz nasıl önlenebilir?

Gebelik döneminde ödem ve şişkinliği tetikleyen en önemli besinler tuzlu ve yağlı gıdaların aşırı tüketimidir. Bu sebeple yiyeceklere gereğinden fazla tuz ya da yağ eklenmemeli ve hatta normalde kullanılandan daha az miktarlarda kullanmaya özen gösterilmelidir. Uzun süren açlık vücut metabolizmasının gıda stoklamasına, biriktirmesine yol açtığından azar azar, sık sık yemeye özen gösterilmeli ve uzun geçen gecenin ardından mutlaka güne doyurucu bir kahvaltıyla başlanmalıdır. Gebelikte fazla kilo alınması da gaz ve şişkinliğe sebep olduğunda yeterli ve dengeli beslenerek fazla kilo almamaya, hatta gebelik öncesinde fazla kilolardan kurtulmaya çalışılmalıdır. Bu bağlamda hem gebelik öncesinde hem de gebelik süresince düzenli olarak egzersiz yapılması önerilmektedir. Bunlara ek olarak vücudun yağ depolamasına zemin hazırlayan alkolden kesinlikle uzak durulmalı, kafein içeren içecekler bırakılmalı veya azaltılmalı, sigara kullanılmamalıdır.

Progesteron ölçümü ne zaman yapılır ve normal değerler hangileridir?

Progesteron ölçümü rutin yapılan bir işlem değildir. Özellikle kısırlık şüphesiyle doktora başvuranlara progesteron ölçümü yapılmaktadır ve ölçüm sonucunun düşük çıkması yumurtlama olmadığını göstermektedir. Buna ek olarak dış gebelik tanısında da progesteron seviyesine bakılması gerekebilmektedir. Progesteron adetin 21., 22., 23. günlerinde yapılır. Test sonucu eğer 10 ng/mg değerinde veya üzerinde ise yumurtlamanın gerçekleştiği kanısına varılabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *