hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Rahim Filmi Ne Zaman ve Nasıl Çekilir?

rahim filmi

İlaçlı rahim filmi olarak tanımlanan Histerosalpingografi, kadınlarda kısırlık sorunu yaşandığında sıklıkla kullanılan bir teşhis yöntemidir. Kadının rahim içinde ve tüplerde gebeliğe engel teşkil edebilecek yapısal ya da işlevsel bir sorunun tespitinde rahim filmi çok önemli göreve sahiptir. Rahim filminde röntgen masasına sırtüstü yatan hastanın rahim içine silindirik bir boru ile X ışınlarına duyarlı yağlı bir madde verilir. Bu maddenin hastanın karnında dağılış şekli gözlemlenerek; rahim içinde miyom, polip, kist gibi olağan dışı oluşumlar olup olmadığı, rahim ağzı tıkanıklığı, rahim içi yapışıklıkları, kanalların birinin ya da her ikisinin tıkalı olup olmadığı ve art arda meydana gelen düşüklerde kadının doğumsal bir sorununun olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Hatta tüplerin kısmen kapalı olduğu bazı vakalarda ilacın etkisiyle tüplerin açıldığı ve bu işlemden bir süre sonra kadının doğal yollarla gebe kalabildiği de görülmüştür. Bu sebeple Histerosalpingografi’nin sadece teşhis değil, kimi zaman tedavi edici bir özelliğinin de olduğu söylenebilmektedir.

Rahim filmi çekilmeden önce hastanın herhangi bir hazırlık yapması gerekir mi?

Rahim filminde hastanın her hangi bir hazırlık yapmasını gerektiren bir durum yoktur. Aç ya da tok olmak bir önem arz etmez. Ancak eğer doktorun tavsiye ettiği bir ağrı kesici varsa onu kullanıp da gelmek, daha doğru olacaktır.

Rahim filmi ne zaman çekilir?

Rahim filminin; adet kanaması geçtikten birkaç gün sonra çekilmesi tavsiye edilmektedir. Zira adet kanaması devam ederken rahim filmi çekilirse, ilaçla birlikte adet kanlarının da kadının rahim içine dağılma ihtimali doğmaktadır. Bunun yanında adet kanamasının bitiminden uzun süre sonra rahim filmi çekilmesi de hastanın, gebe kalmış olma ihtimali göz önünde bulundurulduğundan doğru bulunmamaktadır. Eğer kadının karnında bebek varsa rahim içine verilen sıvı bebeğe zarar verebilmektedir. Ancak kanamanın birkaç gün sonrasında film çekildiğinde hastanın gebe olmadığı aşikardır.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim filmi normalde röntgen çekilen odada, röntgen masasında çekilmektedir. Çok fazla acı ya da ağrı hissedilmeyeceğinden herhangi bir ilaçla anestezi uygulamaya gerek görülmemektedir. İlaçlı rahim filminde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Radyoloji Uzmanı ya da Radyoloji Teknisyeni birlikte bulunmaktadırlar. Öncelikle röntgen masasında sırtüstü yatan kadın dizlerini hafif kırar ve ayaklarını masaya basar pozisyona getirir. Kadının vajinasının ağzını görüntüleyebilme amaçlı bir alet yerleştirilir. Ardından silindir biçimli bir boru ile kadının rahim içine yerleştirilir ve bu aletle rahme X ışınlarına duyarlı, boyalı bir madde gönderilir. Bu sıvının rahim içinde dağılışı, tüplerden geçişi ve karın içindeki dağılışı gözlemlenir, arada röntgen filmleri alınır ve tüm bu dolaşım an be an kaydedilir. Tüm bu işlemler yaklaşık olarak 10 dakika içinde gerçekleşmektedir.

Rahim filmi sonucu ne zaman ve kim tarafından değerlendirilir?

Rahim filmini genel olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı, Radyoloji Uzmanı ile birlikte çekerler. Ancak çekilen filmlerin raporunu Radyoloji Uzmanı yazmaktadır. Bu uzmanın yazdığı raporun içeriğine göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı da kadının rahim içinde, karnında, tüplerde gebeliğe engel teşkil eden bir sorun olup olmadığı değerlendirmesini yapar. Normal şartlar altında bu işlemlerin hepsi 15 dakika, yarım saat içinde yapılabilmektedir. Ancak kurumda çalışan uzmanların yoğunluğuna göre raporları bekleme süresi değişiklik gösterebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *