hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Rahim Filmi Sonrası Problemler

rahim filmi

Kısırlık şüphesiyle doktora başvuran kadınlarda en sık uygulanan teşhis yöntemlerinden birisi olan Histerosalpingografi, ilaçlı rahim filmi anlamına gelmektedir. Rahim filminde; kadın röntgen masasına sırtüstü yatar, rahim içini gözlemleyebilmek için rahim ağzına bir cihaz yerleştirilir. Ardından silindir şeklindeki bir boru ile rahim içine X ışınlarına duyarlı, boyalı, ilaçlı bir madde verilir. İşte bu maddenin rahim içinde, tüplerde ve karında dolaşım ve yayılma şekline göre doktor tespitlerde bulunur. Rahim filmiyle kadının rahim içinde miyom, polip, kist gibi her hangi bir olağan dışı oluşum meydana gelip gelmediği, tüplerin açık olup olmadığı gibi yönlerle fonksiyonel ve yapısal bir inceleme yapılır.

Rahim filminin uygulanması ekstra bir hazırlık gerektirmediğinden ve hastaya anestezi uygulamayı gerektirecek şiddette ağrı acı hissedilmediğinden bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak tıbbi her müdahalede olduğu gibi ilaçlı rahim filmi çekimi esnasında ve sonrasında da nadiren de olsa sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Rahim filmi sonrasında kanama ihtimali

Rahim filminin çekilebilmesi için vajinaya minik bir alet yerleştirildiğinden ve ilaç rahim içine ince bir boru yardımıyla gönderildiğinden operasyon sonrasında hastalarda çok az kanama olabilmektedir. Ancak bu kanama adet kanaması gibi yoğun değil, hafif lekelenme şeklinde olacaktır. Bir, iki gün içinde kendiliğinden geçen bu kanamalar için doktora başvurmaya gerek yoktur. Kanamanın yoğun olduğu ve bir, iki gün içinde kesilmediği durumlarda normal dışı bir sorun olabileceğinden kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Rahim filmi sonrasında cinsel ilişki zamanı

Rahim filmi esnasında ve sonrasında hasta, şiddetli olmasa da hafif ağrı ve sızılar hissedebilmektedir. Operasyon için kullanılan cihazların temas ettiği yerlerde çok basit boyutta deformasyonlar olabilir. İşte bu sebeplerle operasyon sonrasında bir, iki gün cinsel ilişkiye girmemek kadın için daha iyi olacaktır.

Rahim filmi sonrasında akıntı

Rahim filmi çekilirken, rahim içine verilen boyalı, madde sonrasında kadın ayaktayken, dolaşırken rahim dışına çıkabilir. Bu da kadında akıntıya sebep olur. Ancak bu akıntılar çok az miktarlardadır ve bir gün içinde geçecektir. Daha uzun süren, çok yoğun miktarda olan, kokulu olan, ağrı ve kaşıntı yapan, yüksek ateşe sebebiyet veren akıntılar enfeksiyon riskini gündeme getirdiğinden çok tehlikelidir. Bu sebeple böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Rahim filmi sonrasında adet düzensizliği, adet gecikmesi

Rahim filminin bazı sorunları teşhis etme özelliği olduğu kadar, bir miktar da tedavi özelliği bulunmaktadır. Örneğin tüpleri kısmen tıkalı olduğundan doğal yollarla gebe kalamayan kadınlarda rahim filmi için verilen ilaçlı sıvının tüplerdeki tıkanıklığı açabildiği ve bu kadınların rahim filmi sonrasında doğal yoldan gebe kalabildiği gözlemlenmiştir. İşte bu sebeple eğer rahim filmi sonrasında kadının adeti gecikmişse, en olası ihtimallerden birisi kadının doğal yollarla gebe kalmış olmasıdır. Bunun dışında rahim filminin adeti geciktirmesi ya da düzensizleştirmesi gibi bir olasılık bulunmamaktadır. Ancak rahim filmi sonrasında doktor ekstra bir ilaç vermişse, işte o ilaç adeti geciktirebilir.

Rahim filmi çekildikten sonra hamilelik ihtimali

Rahim filminin çekilebilmesi için kadının rahmine gönderilen ilaçlı suyun, bir miktar da olsa tüplerdeki tıkanıklıkları açma özelliği bulunmaktadır. İşte bu sebeple rahim filmi çektirenlerin, çektirmeyenlere oranla daha yüksek oranlarda doğal yollarla gebe kalabildikleri gözlenmiştir.

Rahim Filmi Sonrası Problemler” yazısı için 2 yorum yapıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Burçin kaplan says:

    Şöyle bi sorum olucak ben temuz11de adet oldum.22sinde rahim filmi çekildim ve bu ay adetim 23de oldu önce kahvemsi sonra normal kırmızı renkte yoğunlaştı hamile olabilirmiyim

  2. gönül s says:

    24 ekimde adet oldum.1 kasımda hsg film çekildim.ve 3 aralık hala adet olmadım.gebe olma ihtimalim var mı idrar testi yaptım çıkmadı.