hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Rahim Perdesi Gebeliği Nasıl Etkiler?

Rahimde perde, bir rahim deformasyonu ve doğumdan önceki fetal gelişim aşamasında ortaya çıkıyor. Septum adı verilen membran, rahmin iç kısmını tam orta yerinden ikiye böler. Bu bölen septum liflidir ve kaslı doku bandı kalın veya ince olabilir.

Rahminde perde olan kadınların düşük riskleri normaldan fazladır. Bu durumun neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor. Yaygın teorilerden birisi, septumun sağlıklı gebelik için gerekli olan desteği sağlayamaması. Bu septum, gebeliği çeşitli başka yollardan da bozabilir. Ameliyatla düzeltilebilen rahatsızlığın sonuçları ciddi anlamda değiştirdiği görülüyor.

Rahim perdesine bikornuat rahim tanısı gibi yanlış tanılar konması da mümkün. Bikornuat rahim, kalp şeklindeki rahimdir. Bu rahatsızlıkta rahmin üst kısmı orta kısmına doğru iniş gösterir. Bu iniş derin veya yüzeysel olabilir.

Kalp şeklindeki rahim genelde eğim çok fazla değilse başarılı hamilelik şansını etkilemez. Ayrıca her iki rahatsızlığın birlikte ortaya çıktığı nadir vakalar da var.

Rahim Perdesi Gebeliği Nasıl Etkiler?

Rahim perdesi genellikle kadının hamile kalma yeteneğini etkilemez ancak düşük miktarını ciddi anlamda arttırır. Rahim perdesi olan kadınlar tekrar tekrar düşük yaşayabilirler.

Hamile olduğunu bilen kadınlar arasındaki toplumsal düşük oranı %10-20 aralığında. Rahim perdesi olan kadınlarda ise bu oranın %20-25 olduğu düşünülüyor. Bazı araştırmalar bunun %40 bile olabileceğini gösteriyorlar.

Rahim perdesinin en yaygın rahim anomalisi olduğu düşünülüyor. Rahmin gelişim problemlerinin yarısında bu septumun varlığı olduğu tahmin ediliyor.

Rahim perdesine sahip olan kadınlarda hem düşük hem de tekrar eden düşük riski fazla. Herhangi bir rahim anomalisi, aşağıdaki durumların riskini gebelikte arttırıyor:

  • erken doğum
  • ters duruşlar
  • sezaryen doğum
  • doğumdan sonra kanama komplikasyonları

Rahim Perdesi Belirtileri

Düşük ve tekrar eden düşüklere ek olarak, rahim perdesinin pek başka belirtisi yok. Genellikle düşüklerin sebebi araştırılırken keşfediliyor. Bazen rutin pelvik muayene sırasında da tespit edilebilir ancak bunun için perdenin rahmin dışına yani rahim ağzına ve vajinaya taşması gerekir.

Sebepleri

Bu genetik bir anomali. Neyin sebep olduğu bilinmiyor. Çünkü embriyo gelişirken ortaya çıkıyor. Tüm rahimler ilk olarak iki tüp olarak ortaya çıkarlar ve sonrasında birleşerek tek bir rahim haline gelirler. Perdeli rahimde ise iki tüp verimli şekilde birbirine yapışmaz.

Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim perdesi standart 2D pelvik ultrasonda görülebilir. MRI rahimdeki problemlerin daha doğru şekilded tanımlanmasına yardımcı olabilir.

Pelvik muayene gerçekleştirildikten sonra, doktor muhtemelen bu testlerden birisi ile incelemeye başlayacaktır. Teşhisin onaylanması için, histeroskopi veya histrosalpingogram kullanılabilir. Histerosalpingogram, iç rahim ve fallop tüplerini görüntüleyen bir röntgen türüdür.

Histeroskopi sırasında doktor ışıklı bir aleti vajinadan sokar ve rahme bakar. 3D ultrasonun rahimdeki anormal yapılanmaları tespit etme konusundaki verimliliklerine dair araştırmalar hala devam ediyorlar.

 

Tedavi

Metroplasti adı verilen ameliyat ile perdeli rahim tedavi edilebilir. Bu prosedür artık histeroskopi ile uygulanıyor. Histeroskopik müdahale sayesinde karında kesik açılmadan doğrudan rahim üzerinde işlem yapmak mümkün oluyor.

Histeroskopik metroplasti sırasında, ışıklı bir alet vajinadan sokulur, rahim ağzından geçer ve rahme girer. Başka bir alet ise perdenin kesilip çıkarılması için içeri sokulur.

Bu teknik çok müdahaleci değildir ve genelde bir saat sürer. Kadınlar operasyondan sonra genelde aynı gün içinde eve giderler.

Ameliyattan sonra tekrarlayan düşüklere sahip olan kadınların %50-80’i sağlıklı bir gelecek hamilelik geçirir. Geçmişte hamile kalamayanlar arasında ise %20 oranında gebelik başarısı artışı var.

Sonuç Olarak

Rahim perdesi rahimdeki en yaygın malformasyonlardan birisi. Rahatsızlığın temel şikayeti düşük riskinde ve tekrar eden düşüklerde artıştır.

Eğer kadın çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa, tedavisine gerek yok. Kendi başına herhangi bir sağlık riski doğurmuyor. Ancak rahim perdesine sahip kadınlar çocuk sahibi olmak isterlerse, ameliyat tercih edilebilir. Ameliyat başarılı gebelik ihtimalini ciddi anlamda arttırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *