hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Rahmin Doğuştan Olmaması (Müllerian Agenezi)

rahim yokluğu

Rahmin Doğuştan Olmaması (Müllerian Agenezi) (Rokitansky Kuster Mayer Hauser Sendromu)

Doğal yollarla gebe kalamayan kadınlarda karşılaşılan sorunlardan birisi olan doğumsal rahim anomalilerdir. Hafif derecede olan rahim anomalileri çoğu kez şikayet yaratmadığından ve gebeliğe engel olmadığından fark edilmez ya da müdahale etmeye gerek duyulmaz. Ancak orta ve ileri derecedeki doğumsal rahim anomalileri kadın için sorun yaratabilmektedir. Özellikle kısırlığa sebep olan rahim problemlerinde cerrahi operasyonlar yapılmakta ve başarılı bir gebelik elde edilebilmektedir. Rahim, embriyonik dönemde rahim ağzı ve rahmin ortada Müller Kanalı ile birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. İşte bu birleşmenin olmaması ya da rahim ağzı ve rahmin yeterince kaynaşmaması da rahim anomalilerine sebep olabilmektedir. Bu şekilde en sık karşılaşılan doğum anomalileri; çift rahim ya da çift rahim ağzı, çift vajina gibi sorunlardır.

Bunlarla beraber vajinada bölümler oluşması ya da rahmin hiç oluşmaması gibi problemler de yaşanabilmektedir. İşte böyle sorunlarda kadının doğal yollarla gebe kalması mümkün olmayabilir ya da gebe kalır, ancak sağlıklı bir doğum yapamayabilir.

Doğuştan rahim olmaması sorunu

Doğuştan rahim olmaması sorununda nadiren rahim hiç yoktur, genel olarak da rahmin 3/1’lik bölümü yoktur. Rahmi tamamen olmayan ya da rahmin bir bölümü eksik gelişen kadınlarda yumurtalıkların fonksiyonları normal çalışmaktadır, ancak vajina normalden biraz daha kısadır.  Yaklaşık olarak 4500 kişide bir görülen bu soruna sebep olan etkenin tam olarak ne olduğu bilinmemektedir.

Rahmin doğuştan olmadığı nasıl anlaşılır?

Rahmin olmadığının anlaşılması, tespit edilebilmesi için bir şikayet dolayısıyla doktora başvurulmuş olması gerekmektedir. Genellikle ergenlik çağına geldiği halde adet kanaması yaşamayan kızlar, doktora başvurduklarında böyle bir sorunun varlığından haberdar olurlar. Zira ergenliğe girişin habercisi olan sekonder seks karakterleri normal olarak gelişmekte, göğüsler büyümekte, vücut normal bir gelişim göstermektedir. Adet kanamalarının gerçekleşmemesi sorunun yanında, vajina kısa olduğu için cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı hissi vardır.

Rahmin doğuştan olmaması sorunu kimlerde görülür?

Rahmin doğuştan olmaması problemine yol açan etkenlerin neler olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak sorunun rastlandığı kişilerin genel özellikleri incelenerek çıkarımlarda bulunulmuştur. Doğuştan rahim olmaması sorunu genel olarak bir böbreği olmayan kadınlarda ya da olması gereken alandan farklı bir bölgede yerleşmiş olan kadınlarda görülmektedir. Rahmi olmayan kadınların yaklaşık olarak 3’te 1’inde üreme sistemiyle ilgili sorunlar olduğu ve yaklaşık 10’da birinde de iskelet gelişim anomalileri görülmüştür.

Rahmin doğuştan olmaması sorununda kullanılan tedavi yöntemleri

Doğuştan rahim olmaması sorununda genellikle cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır. Üreme sistemiyle ilgili sorunların araştırılması için IVP çekilmektedir. İlaçlı böbrek filmi olan IVP’de röntgen ışınlarıyla görülebilen boyalı bir madde damar içine verilir. Kullanılan bu boya böbreklerden ve kanallardan geçerken çekilen filmlerde idrar yolu ve taşlar görülebilir. Vajinanın kısa olması dolayısıyla cinsel ilişkide yaşanan zorlukları gidermek için de, ameliyat yapılması ve vajina boyunun uzatılması gerekir. Tüm bu veriler ışığında rahim olmaması sorununun tedavi edilebilir bir problem olduğunun altını çizmekte fayda vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *