hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

RDW Nedir?Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

 

rdw

Kan tahlilleri yaptıranların tahlil sonuçlarında bulunan pek çok bilinmedik değerin ne olduğunu merak ettikleri ortada ve bu değerlerden bir tanesi de elbette RDW değeri. Fakat bu değerin olması gerektiğinden daha yüksek veya düşük olduğu görüldüğünde hemen telaş etmemek gerekiyor çünkü RDW değeri ile birlikte varolan MCV değeri de kıstasa katılmalıdır ve her ikisi de birlikte değerlendirilmelidir. Zira pek çok rahatsızlığın teşhisinde her iki değere de bakılmaktadır ve bu değerlerin durumuna göre karar verilmektedir.

RDW Nedir?

RDW değeri kanda bulunan alyuvar hücrelerinin hacimleri arasındaki değişikliği ifade etmektedir ve bu değer yükseldikçe alyuvar yani oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin boyutları arasında o kadar büyük farklar bulunuyor anlamında gelmektedir. RDW değerindeki düşüklük ise alyuvar hücrelerinin birbirleri arasındaki boyut farkının çok az olduğunu göstermektedir. Yani bu değer yükseldikçe hücreler arası boyut dengesizliği artmakta, düştükçe azalmaktadır.

Ancak RDW değerinin çok yüksek olması kadar çok düşük olması da çeşitli rahatsızlıklara işaret edebildiği için insan kanındaki alyuvar hücrelerinin boyutları arasındaki ilişkinin belli bir düzeyde olması bir zorunluluk

Kan tahlillerinde bulunan RDW değeri ölçüm sonucunu yansıtırken, bu değerin yanında genellikle olması gereken tolerans değerleri de yer alır. Dolayısıyla tahlile baktığınızda en düşük ve en yüksek sınırlar arasında kalıp kalmadığınızı kolayca tespit edebilirsiniz. Fakat pek çok uzman bu değerlerin aşırı miktarda yüksek veya düşük olmaması halinde bir önlem alınması gerektiğini düşünmemektedir ve bu konuda onların görüşlerine önem vermeniz, kendi kendinize hastalık teşhisi yapmamanız önerilmektedir.

kan-testi1

 

Normal RDW Değeri Nedir?

İnsan kanındaki normal RDW aralığı %11.5 ila %14.5 olarak belirlenmiştir. Bu ölçüm yapılırken kan testindeki MCV değeri baz alınmaktadır ancak farklı laboratuvarlarda farklı sonuçlar elde edilebildiği için o laboratuvarın belirlediği tolerans sınırlarını da dikkate almalısınız. Farklı yöntem ve cihazların kullanımı elde edilen tolerans ve ölçüm aralıklarının farklı olmasına neden olabiliyor.

Vücudumuzdaki oksijenin taşınmasından sorumlu olan alyuvar yani eritrosit hücreleri, nabzın hızlanmasıyla birlikte daha hacimli olurlar, nabız yavaş attığında ise daha küçük boyutlara sahip olurlar. Hücrelerin farklı nabızlarda farklı boyutlara sahip olmaları ise ölçümler sırasında aralarındaki boyut değişikliklerine neden olabilir.

RDW ve MCV Değerlerindeki Yükseliş ve Düşüşler

RDW ve MCV değerlerindeki yükseklik ve düşüklükler aşağıdaki rahatsızlıkların birer işareti olabiliyorlar.

RDW Düşüklüğü MCV Düşüklüğü: Mikrositik anemi

RDW Düşüklüğü MCV Yüksekliği: Makrositik anemi

Normal RDW, MCV Düşüklüğü: Anemi ve Hemoglobin E

Normal RDW, MCV Yüksekliği: Aplastik anemi, kemoterapi, kronik karaciğer rahatsızlıkları

RDW Yüksekliği, Normal MCV: Demir eksikliği anemisi başlangıcı, karaciğer hastalıkları, orak hücre anemisi

RDW Yüksekliği, MCV Düşüklüğü: Demir eksikliği anemisi, orak hücre anemisi

RDW Yüksekliği, MCV Yüksekliği: Folik asit eksikliği, B12 eksikliği, kronik karaciğer hastalığı, hemolitik anemi, miyelodisplastik sendrom

cc_GeneticCounsel2_16x9

RDW Testi ve Önemi

RDW testinin sonuçlarının bir miktar yüksek veya düşük olması genellikle ciddi bir soruna işaret etmiyor ancak çok fazla fark durumunda farklı değerlerle birlikte karşılaştırmalar yapılarak herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı araştırılmalıdır.

Gebe olan anne adaylarında ise RDW değerleri zaman zaman olması gerekenden daha yüksek çıkabiliyor ancak bu değerlerin illa ki bir rahatsızlığa işaret etmediğini, bazen nabızdaki değişimler ve kanamalardaki aksaklıklar nedeniyle ortaya çıkabildiğini de belirtmek gerek. Bu konuda en doğru bilgilendirmeleri ise size özel yapılmış bir test ve kadın doğum uzmanınız yapacaktır. MCV değerleriyle birlikte ölçülen RDW değerlerini uzmanınızla birlikte değerlendirmeniz en doğru sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *