hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurta Çatlaması Nedir?

yumurta çatlaması

Henüz menopoza girmemiş sağlıklı kadınlarda ayda bir kez yumurtlama gerçekleşir. Bir adet kanamasının ilk gününden itibaren sayıldığında bir sonraki adet kanamasının başladığı gün arasında geçen süreye adet döngüsü denilmektedir. İşte bu döngüde bir sonraki adet kanamasının başlamasına 14 gün kala kadında yumurtlama meydana gelir. Her ay düzenli olarak yumurtlama gerçekleşmesi kadının gebe kalabilirliğini göstermektedir. Sağlıklı kadınların yumurtalıklarında çok sayıda yumurta keseciği (folikül) bulunmaktadır. Bu kesecikler içlerinde yumurta barındırmaktadır. Normal yumurtlayan kadınlarda içi su ile dolu olan bu kesecik yumurtlama döneminde yavaş yavaş büyür ve yaklaşık 18-20 milimetre büyüklüğe ulaştığında çatlar. İşte yumurta çatlaması diye adlandırılan durum aslında yumurtanın değil, yumurtayı saran keseciğin çatlayıp yumurtayı serbest bırakmasıdır. Bu işlemle dışarı çıkan yumurta kanallara gider ve orada bir sperm ile birleşirse, döllenme ve dolayısıyla gebelik meydana gelir. Başka bir ifadeyle yumurtanın keseden çıkmasına, yumurtlama olayına yumurta çatlaması adı verilmektedir.

Yumurta çatlaması nasıl anlaşılır?

Yumurta çatlamasının ne olduğu, belirtilerin neler olduğu gibi soruların yanıtları genel olarak doğal yollarla gebe kalınamadığında merak edilmektedir. Bu sebeple gebe kalma ile ilgili sorunu olmayan birisinin yumurta çatlamasını fark etmesi ya da gözlemlemesi pek sık rastlanır bir durum değildir. Yumurtlama sorunundan kaynaklı kısırlık durumlarında ise doktor; karından ultrason ya da vajinal ultrasonla yumurtlama durumunu, folikül büyümesini ve yumurta çatlamasını takip etmektedir. Bunun dışında evde kendi kendine yumurta çatlama gününü belirlemek isteyenler için de kişiler arasında farklılık gözlenmek kaydıyla bazı yumurta çatlama belirtileri sayılabilmektedir. Örneğin yumurtayı içinde tutan folikül çatladığında yumurta dışarı çıkar ve folikülün içindeki sıvı rahim ve yumurtalığın etrafına akar. Bu sebeple de kadınların çoğu yumurta çatladıktan sonra ağrı hisseder. Yumurta çatlamasının bir başka belirtisi de kasıklarda tek taraflı ya da çift taraflı olarak ağrı hissedilmesidir. Bunlara ek olarak da yumurtlama dönemi yaklaştığında göğüslerde şişkinlik ve ağrı, karında ağrı, vajinal akıntıda ve cinsel istekte artma gibi belirtiler gözlendiği de bilinmektedir.

Yumurta ne zaman çatlar?

Yumurta çatlaması olayının zamanı tamamen adet kanamalarının olduğu dönemlerle bağlantılıdır. Adet kanamaları düzenli aralıklarla olan kadınların yumurta çatlama zamanını hesaplamaları çok kolaydır. Zira bir önceki adet kanamasının başladığı günden itibaren sayıldığında bir sonraki adet kanamasının başlangıcına 14 gün kala yumurta çatlamaktadır. Örneğin 28 günde bir adet gören kadında yumurta bir önceki kanamanın başlangıcından sonra geçen 14. gün çatlarken, 35 günde bir adet gören kadında 21. gün yumurta çatlamaktadır. Aynı zamanda 30 günde bir adet gören kadında 16. gün yumurta çatlaması meydana gelir.

Yumurta çatlatma iğnesi neden ve kimlere uygulanır?

Hipofizin ön lobundan salgılanan Luteinleştirici Hormon kadınlarda yumurtanın çatlamasını, yumurtlamayı sağlayan hormondur. Bazı kadınlarda bu hormonun salgılanmaması ya da yeterince salgılanmaması durumunda yumurta çatlayamamaktadır. Özellikle kısırlık sorunu nedeniyle tedavi gören kadınlarda normal süreçle büyüyen foliküller, yeterli büyüklüğe ulaştıklarında Luteinleştirici Hormona benzer özelliklere sahip olan ilaçlar uygulanır. Bu ilaçlar Luteinleştirici Hormon etkisini taklit ettiğinden bunlara çatlatma iğnesi adı verilir. Bu iğneler yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra yumurtlama (yumurta çatlaması) meydana gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *