hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

yumurta çatlatma iğnesi

Üreme çağındaki kadınların yumurtalıklarında çok sayıda folikül (yumurta kesesi) bulunmaktadır. Yumurtaları içinde barındıran bu foliküllerden her ay bir tanesi büyür, çatlar, içindeki yumurtayı dışarı atar. Kadının tüplerine doğru ilerleyen bu yumurta kanallarda bir spermle birleşirse döllenme, gebelik meydana gelir. Bu sıralı olaylar normal sağlık koşullarına ve üreme yeteneğine sahip kadınlar için rutin bir işleyiştir. Ancak yumurtalık, yumurtlama, folikül çatlaması gibi sorunları olan kadınlarda gebelik doğal yollarla gerçekleşemediğinden, doktor tarafından tedavi uygulanmaktadır. İşte bu durumda kısırlık sorunu nedeniyle doktora giden kadınlarda en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi olan yumurtlama tedavileri söz konusu olmaktadır. Kadınlarda beyinde hipofizden salgılanan yumurtlamayı, yumurta çatlamasını sağlayan Luteinleştirici Hormonun salgılanmasında sorun olduğunda, yumurtlama(folikül çatlaması) gerçekleşmemektedir. İşte bu durumda Luteinleştirici Hormonla benzer özellikler barındıran HCG hormonu içeren ilaç verilerek kadının yumurtasının çatlaması sağlanır.

Yumurta çatlatma iğnesinin özelliği nedir?

Yumurtlama sürecinin her aşamasında kullanılan ilaçlar farklı özellikler barındırmaktadır. Yumurtlamanın gerçekleşmediği kadınlarda yumurtlamayı sağlayan, yumurtaların büyüyemediği kadınlarda yumurta büyütücü, büyüyen yumurtanın çatlamadığı hastalarda da yumurta çatlatma iğneleri kullanılmaktadır. Yumurta çatlatma iğneleri HCG (Human Chorionic Gonadotropin) adı verilen bir hormonu içermektedir. Beyinde hipofizden salgılanmakta olan ve kadınlarda yumurtlamayı sağlayan Luteinleştirici Hormon ile aynı etkiyi gösteren HCG folikülün içinde büyüyen yumurtanın dışarı çıkabilmesi için folikülü çatlatmaktadır. Luteinleştirici hormon kadında normalde yumurtlama olmadan 36 saat öncesinden itibaren artmaya başlar ve yumurtayı içinde barındıran folikülü çatlatır. İşte tam da bu işlemin doğal yolla gerçekleşmediği kadınlarda HCG içeren çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra büyümüş olan folikül çatlar ve yumurta dışarı çıkar.

Yumurta çatlatma iğnesi gebelik şansını ne kadar artırır?

Yumurta çatlatma iğnesinin uygulanması için öncelikle kadının yumurtlama sorunu yaşamıyor olması, yumurtanın yeterince büyümüş olması gerekmektedir. Gerekli tüm koşulların sağlandığı bir durumda yumurta çatlatma iğnesinin kadının gebe kalma şansını % 15 civarında artırdığı söylenebilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılmalıdır?

Yumurta çatlatma iğnesinin yapılması için yumurtanın içinde bulunduğu folikülün yaklaşık olarak 18-20 milimetre büyüklüğe ulaşmış olması gerekmektedir. İğnenin uygulanmasında belirli bir tarih, adet dönemi içindeki belirli bir gün değil yumurtanın istenen büyüklüğe erişmemesi önemlidir. ancak folikülün gerekli büyüklüğe ulaşması da genel olarak adet kanamasının başlangıç gününden sonraki 10-17 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Bu işlemin uygulanacağı hastalarda zaten doktor vajinal ultrasonla yumurta, folikül gelişimini takip ettiğinden, folikül yeterli büyüklüğe ulaştığında iğne yapılmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan kaç gün sonra cinsel ilişki olmalıdır?

Yumurta çatlatma iğnesi 36 saat sonra folikülü çatlattığı ve yumurtlamayı gerçekleştirdiği için, uygulamadan bu zamana yakın dönemlerde ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Ancak iğnenin uygulandığı gün cinsel ilişki önerilmez. Erkeğin spermi 72 saat canlı kalabildiğinden iğne işleminden bir gün sonra ve sonrasında da birer gün arayla cinsel ilişkiye girilmelidir.

Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan ne kadar süre sonra hamilelik testi yapılır?

İğne uygulandıktan sonra gebe kalındıysa kadın bir sonraki adet kanamasını görmeyecektir. Bu sebeple adet dönemi geciken kadın gebelik testi yaptırıp yumurta çatlatma iğnesinin başarılı sonuçlar verip vermediğini görebilir. Zira normal gebelik belirtilerinin görülmesi için birkaç ay beklemek gerekir.

Yumurta çatlatma iğnesinin yan etkileri var mıdır?

Yumurta çatlatma iğnelerinin en belirgin yan etkisi ovaryan hiperstimülasyon sendromu olarak adlandırılan vücudun ilaca aşırı şiddetli cevap vermesi durumudur. Bu sorunda yumurtalıklarda çok sayıda kist meydana gelir, dokularda sıvı birikir, karın ağrısı, ishal, bulantı, kusma ve aşırı kilo alımı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunların yanında nadiren yumurtalık kisti gelişebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *