hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtalama Günü Belirleme Testleri

yumurtlama testi

Yumurtlama yani diğer bir adı ile ovulasyon, adet döngüsünün ortasında yumurtalıklardan yumurta salınımı anlamına gelmektedir. Anne olmak isteyen adaylar, yumurtlama günlerini evde tespit edebilir. Bu sayede yumurtlama günlerinde cinsel ilişkide bulunarak gebelik şansı arttırabilir.

Evde uygulanabilen yumurtlama testlerinin mantığını kavramak için yumurtlamanın ne olduğu ve hangi süreçlerde meydana geldiği bilinmelidir.

Yumurtalama ne zaman olur?

Adet kanamasının başladığı ilk gün, adet döngüsünün başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Adet dönemi yaklaşık olarak 1 ay bıyunca sürer. Bu süreç adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen süredir. Bu sürecin başlangıcında beyinde bulunan hipozifden FSH adı verilen bir hormon daha fazla salgılanmaya başlar. Bu sayede yumurta olgunlaşır. Büyümüş olan yumurta folikülünden östrojen hormonu salgılanmaktadır. Bu dönemde östrojen hormonu da artmaya devam eder.

Adet sürecinin ortasında ise yani adet bittikten sonra yaklaşık olarak 14 gün sonra FSH hormonu ve östrojen en yüksek seviyeye ulaşır. Bu sırada eş zamanlı olarak, gene hipofizden salgılanan LH hormonu da daha fazla salgılanmaya başlar. LH hormonunun bir anda artması sayesinde de yumurtlama meydana gelir . LH salgılanmaya başladıktan 24-36 saat sonra yumurtlama oluşur. İdrarlayapılan yumurtalama tesleri de işte bu LH hormonunun salgılanmasını tespit ederek yumurlama zamanını gösterir. Bunun dışında tükürükte yapılan yumurtlama testleri vardır. Bu testler de östrojen hormonunun artışı belirlenir. Yumurtlama meydana geldikten sonra östrojen, FSH ve LH hormonları azalmaya başlar. Bu sebeple de progesteron hormonunda artış görülür. Yumurtlamadan sonra progesteron hormonu salgılanmaya başlar. Şayet gebelik söz konusu olmaz ise progesteronun azalması ile adet dönemi başlar. Şayet gebelik söz konusu ise progesteron gebeliğin rahim içinde gelişimini sürmesine izin vermek adına salgılanmaya devam edecek, azalmayacaktır.

yumurtlama testi (2)

İdrarda yumurtalama testi nasıl yapılır?

İdrarda yapılan yumurtlama testi LH hormonunun artışını tespit eden bir testtir. LH hormonu kanda arttığı zaman idrarda da tespit edileilmektedir. LH artışını tespit etmek için yumurtlama zamanına yakın vakitlerde bu testi yapmak gereklidir. Bu sebeple de adet kanaması başladıktan yaklaşık olarak 12 gün sonra idrarda yumurtlama testi yapılmalı ve beş gün boyunca sürdürülmelidir.

Fakat bu durumda dikkat edilmesi gereken adet döngüsünün süresidir. Adetlerini daha uzun aralıklarla olan kadınlar için yumurtlama dönemi daha uzundur.Örnek olarak adetleri 35 günde bir olan kişiler, adet kanamasının ilk gününden itibaren 18 gün saymalı ve o zaman yumurtlama testini yapmaya başlamalıdır.

Yumurtlama ortalama olarak adet kanaması “başlamadan” 14 gün önce meydana gelir. Adetleri düzensiz olan anne adaylarının ise yumurtlama gününü tahmin etmek daha zordur. Bu gibi durumlar söz konusu ise bir kadın doğum uzmanından yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

Yumurtlama testi nasıl kullanılır?

Yumurtlama testlerinin markalarına göre kullanım şekilleri birbirinden farklı olabilir. Bu sebeple testin içindeki talimatlar mutlaka okunmalıdır.

Bazı yumurtlama testlerin idrar kabın içine konulmaktadır. Ardından da test çubuğu idrara batılırılır. Bazı yumurtlama testlerinde ise idrar yapılırken çubuk idrara tutulur. Bu sebeple de testi mutlaka talimatlarına uygun şekilde yapmak gerekir. Testi yapmak için sabah saatleri uygun değildir. Sabah ilk idrar sonuçlar için yanıltıcı olabilir. Öğle saatleri bunun için en idealdir. Yumurtlama testi yapacağınız günlerde alkol, antibiyotik ya da sigara kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bu gibi faktörler sonucun yanıltıcı olmasına yol açabilir. Gene çok sıvı tüketildiğinde idrardaki LH oranını zayıflayabilir. Test yapılmadan 2 saat önce sıvı alımı bırakılmalıdır.

yumurtlama testi (3)

Yumurtlama testi pozitif sonuç verir ise:

Gene yumurtlama testlerinde markadan markaya değişimler olabilir. Ancak çoğunlukla iki pembe çizgi olması yumurtlama olacağını belirtmektedir. Tek çizgi olması ise o gün yumurtlamanın olmayacağını işaret eder.

Şayet iki çizgi çıkar ise 24-36 saat arasında yumurtlama olacaktır. Bu durumda testi uyguladıktan sonra cinsel ilişkide bulunmak önemlidir.Yumurtlama LH artışının ardından 25-36 saat sonra gerçekleşeceği için testi yaptıktan sonra 24. Saatte cinsel ilişkide bulunmak uygundur. Yumurta hücresi 24 saat canlı kalabilir.

Sperm hücreleri ise yaklaşık olarak 3 gün boyunca canlılıklarını muhafaza edebilir. Yumurtalar ise yalnızca 1 gün boyunca canlı kalmaktadır. Bundan dolayı yumurtlama gününü tam olarak denk getirmek söz konusu olmasa da gebelik gerçekleşebilir.

Yumurtlama testleri doğum kontrol yöntemi değildir!

Yumurtlama testleri yumurtlama günlerinin belirlenmesini sağlar. Ancak bu testler ile gebelikten korunmak mümkün değildir. Sperm ve yumurtaların birbirinden farklı canlılık süreleri vardır. Yumurtlamadan önce bulunulan cinsel ilişkiler, bu sebeple gebeliğin oluşmasına yol açabilir.

Tükürük ile uygulanan yumurtlama testleri:

Tükürük ile yapılan yumurtlama testleri östrojen hormonunun artışını tespit etmektedir.Ancak tükürük testleri pratiklik açısından idrar testleri kadar kullanışlı olmamaktadır.

Kan tahlili ile ya da ultrasonografi ile yumurtlama testi:

LH hormonu kandan da tespit edilebilir. LH hormonunun yükseliği ile ilişkili olarak yumurtlama tespit edilebilir. Fakat bu yöntem yaygın olarak kullanılmaz. Bu yöntemin yerine ultrason ile yumurtanın büyüklüğü araştırılır. Yumurta 18-20 mm olduğu zaman yumurtlama zamanı yaklaşmış demektir. Bunu dışında yumurtlama zamanından yaklaşık olarak 1 hafta sonra yani adetin 21. Günü uygulanan progesteron testleri ile bu hormonun yüksekliğinin tespit edilmesi yumurtlama olduğunu göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *