hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtlama Kaç Gün Sürer?

yumurtlama

Kadınlarda gebeliğin gerçekleşmesi için gereken en temel şart yumurtlamanın meydana gelmesidir.  Üreme fonksiyonları olması gerektiği gibi çalışan kadınlar ayda bir kez düzenli olarak adet kanaması görmektedirler. İşte ayda bir kez yaşanan bu adet döngüsünün düzenli olarak gerçekleşmesi kadının hamile kalabilirliğini göstermektedir. İki adet döneminin ortasındaki günden itibaren yaklaşık 1 haftalık süre kadının yumurtlama dönemidir. Örneğin 21 günde bir adet gören kadın, bir sonraki adet başlamadan 11 gün önce, 28-29 günde bir adet gören kadında ise, adetten 14 gün sonra yumurtlama başlamaktadır. Bu hesaplamaya ek olarak buna yakın, ancak farklı bir bakış açısı da bulunmaktadır. Bu görüşe göre iki adet günü arası ister 21 gün isterse 35 gün olsun, bir adet bittikten 14 gün sonra yumurtlama olacaktır. Örneğin iki adet kanaması arası 34 gün olan kadın, adet bittikten 14 gün sonra yani diğer adete, 20 gün kala yumurtlama dönemi başlayacaktır.

İki adet arası 25 gün olan kadında ise adetin bitiminden 14 gün sonra, yani diğer 11 gün kala yumurtlama dönemi başlamaktadır. Tüm bunlar ışığında kadınlarda iki adet arası zaman diliminin 21-35 gün arasında olduğu ve bu aralığın kısa ya da uzun olmasının yumurtlamanın gerçekleşme günlerini etkilerken, faaliyetlerini etkilemeyeceği söylenebilmektedir. Ancak iki adet arasındaki zaman dilimi 35 günden uzun ise adet döngüsünün düzenli olduğundan bahsedilemez. Düzenli olmayan adet kanamalarında ise yumurtlama dönemini hesaplamak kolay olmamaktadır.

Yumurtlama dönemi ne kadar sürer?

Yumurtlama fonksiyonları düzenli çalışan kadınlarda yumurtlama dönemi yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Ancak bu dönem içinde sadece bir tane yumurta oluşur ve bu oluşum anlık bir olaydır. Meydana gelen yumurta yaklaşık 24 saat canlı kalır ve bu süre içinde spermle birleşebilirse, döllenir ve gebelik oluşur. Ancak bu 24 saat içinde ilişkiye girilmemiş olursa sperm olmayacağı için döllenme de olmadan yumurta ölür. Spermler kadın vücudunda 3 gün yaşayabildiklerinden yumurtlama gerçekleşmeden 2 gün önce cinsel ilişkiye girilmiş olsa bile gebelik gerçekleşebilmektedir. İşte bu sebepten hareketle aşılama yönteminde ille de yumurtanın çatladığını görünce aşılama yapmak yerine, yumurtanın tahmini olarak çatlayabileceği gün tahmin edilip aşılama yapılabilmektedir. Zira erkek üreme hücreleri olan spermler, kadın üreme hücreleri yumurtalardan daha uzun ömürlüdürler.

Yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği nasıl anlaşılır?

Daha yumurtlama gerçekleşmeden birkaç gün sonra yumurtlama olacağı bazı belirtilerden anlaşılabilmektedir. Örneğin yumurtlama başlamadan 1-2 gün önceden kadının vajinal akıntılarında artış olur ve bu dönem kadının cinsel açıdan en istekli olduğu dönem olarak bilinmektedir. Ayrıca kendiliğinden çok da kolay fark edilemese de, eczaneden edinilebilen bazal vücut ısısı ölçebilen cihazlarla takip edilebilecek ölçüde kadının vücut ısısı artar. Bunlara ek olarak yumurtlama işlemi başlamadan önce sağ veya sol kasıkta genelde tek taraflı olan kasık ağrısı olur ve bu ağrı bir gün içinde geçer. İşte tüm bu veriler birincil yumurtlama belirtileridir ve biraz dikkatli takip edildiğinde kişi kendi kendine yumurtlama döneminin ne zaman başlayacağını kestirebilir. Tabi ki bu belirtilerin ötesinde doktora başvurarak doktor muayenesi, kontrolü ve takibiyle yumurtlama zamanını hesaplamak çok daha nesnel veriler elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *