hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtlama Olmadan Adet Olunur Mu?

adet kanaması ,

Normal sağlık koşullarına sahip olan üreme çağındaki kadınlar her ay bir kez adet kanaması görmektedirler. İki adet kanamasının arasında geçen 21-35 gün arasındaki sürenin de tam ortasında kadınlarda yumurtlama meydana gelmektedir. Örneğin adet kanamasının başladığı günden itibaren saydığında bir sonraki adet kanamasının başladığı güne kadar geçen süre 28 günse, önceki adetin başladığı günden 14 gün sonra kadında yumurtlama meydana gelecektir. Tabi ki bu hesaplamalar düzenli olarak adet gören kadınlar için tutarlı sonuçlar vermektedir. Adet düzensizliği yaşayan kadınların yumurtlama dönemlerinin hesaplanmasında doktordan yardım alınması ve adet kanamalarının düzenlenebilmesi için tedaviye başlanması gerekmektedir. Genel olarak adet kanamalarının düzenli olması, kadında yumurtlama faaliyetlerinin de düzenli olarak yerine geldiğini gösterse de; yumurtlama olmadığı halde kanama gören kadınlar da mevcuttur.

Yumurtlama ve adet kanaması arasındaki ilişki nasıldır?

Adet kanamaları üreme çağındaki kadınlarda her ay 21-35 gün aralıklarla meydana gelmektedir. İşte iki adet arasında geçen sürenin ortasında ise yumurtlama gerçekleşmektedir. Aslına bakılırsa adet kanaması ve yumurtlama arasında sebep sonuç ilişkisi vardır. Adet kanamasının başladığı günden yumurtlamanın gerçekleştiği güne kadar olan dönemde (yaklaşık 13-14 gün), yumurtayı kaplayan folikül kesesi büyür ve salgılanan östrojen hormonu rahim iç tabakasını kalınlaştırır. Sonraki adete 13-14 gün kala yumurtlamanın gerçekleşmesiyle beraber östrojen hormonu azalmaya, progesteron hormonu da artarak salgılanmaya başlar. Her geçen gün atan progesteron hormonu rahmin iç tabakasının şeklini değiştirir. Ancak sonraki adet kanaması başlamak üzereyken (yaklaşık 13-14 gün sonra) progesteron hormonu azalır ve işte bu durum rahim iç tabakasında kanama olmasına sebep olur.

Yumurtlama olmadan nasıl kanama olur?

Yumurtlama olmayan kadınlarda da kanama olabilmektedir. Ancak bu kanamaların süresi, yoğunluğu ve gerçekleşme zamanı aylık adet kanamalarından farklılık gösterebilmektedir. Kanamaların bazıları adet kanamasının zamanına denk gelebildiğinden adet kanaması ile karıştırılabilmektedir. Aslında yumurtlama olmadan gerçekleşen kanama, adet kanaması değildir. Zira kadınlarda her ay düzenli olarak meydana gelen adet kanamaları, yumurtlamanın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bir adet kanaması başladıktan sonraki 13-14 günün ardından yumurtayı çevreleyen kese büyür, artan östrojen hormonu ile rahim iç tabakası kalınlaşır. Normal süreçte bu kalınlaşmayı yumurtlamanın izlemesi gerekirken yumurtlama olmadığında; progesteron hormonu salgılanmaz ve östrojen salgısı da azalmaz. İşte bu sebeple rahim iç tabakası kalınlaşmaya devam ettiğinden bir süre sonra beslenemez ve kanamalar başlar. Ancak bu adet kanaması değildir.

Yumurtlama olmadan kanama neden olur?

Yumurtlama gerçekleşmeyen kadınlarda kanama olmasının en sık karşılaşılan sebepleri; genç kızlık döneminde adet kanamaları ve yumurtlamanın düzene girmemiş olması, menopozun yaklaştığı dönemlerde yumurtlama ve üreme fonksiyonlarının bozulmaya başlaması ve polikistik over sendromu olarak sıralanabilmektedir. Her üç sebepte de yumurtlama düzeninin henüz oturmamış olması ya da bazı faktörlerin etkisiyle yumurtlama düzeninin sekteye uğramış olmasından bahsetmek mümkündür. Bunların dışında kadınların dönemsel olarak yaşadıkları duygusal iniş çıkışlar, stres, sıkıntı, depresyon hallerinin hormonal dengeyi bozması sonucunda, yumurtlama düzeninin zarar görmesi de yumurtlama olmadan kanama gerçekleşmesine sebebiyet verebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *